KC
Soru Sahibi
9 Nisan 2020 00:25

kolon polip

HOCAM İYİ GÜNLER , 47 YAŞINDAYIM 1 AY KADAR ÖNCE DIŞKI KALİBRESİNDE İNCELME NEDENİYLE KOLONOSKOPİ OLDUM RAPORDA : KOLON TEMİZLİĞİ YETERLİYDİ 1 ADET 7-8 MM REKTUM ORTASINDA POLİP GÖRÜLDÜ VE POLİPEKTOMİ İŞLEMİ YAPILDI . SİGMOİD KOLONDA DİMİNUTİF POLİP GÖRÜLDÜ VE ÇIKARILDI . PATALOJİ RAPORU : HAFİF DİSPLAZİLİ TÜBÜLOVİLLÖZ ADENOM FRAGMANLARI, SAP İLE UYUMLU LEZYONSUZ KOLON MUKOZASI AYIRT EDİLMEKTEDİR , YAZMAKDA . BU DURUM BENİM İLERİDE KANSERE YAKALANACAGIMIN İŞARETİMİ DİR . ÇOK TEDİRGİNİM HOCAM GELECEK YILLAR İÇİN ,TAKİPLERLE KANSER GELİŞİMİNİ ENGELLEYE BİLİRMİYİZ .SAYGILARIMLA...

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Size yapılan işlem sonrası mevcut durumunuzla sağlıklı bir insan arasında hiçbir fark kalmadı..bu dan sonraki dönemde önce 6 ayda bir sonra yıllık sonrada 2 yılda bir olacak şekilde kolonoskopı takıbınızı yaptırmanız sizi şuanki güvenli halinizde tutacaktır ..gecmiş olsun

16 Nisan 2020 16:09
KC
Soru Sahibi

sayın Muhammed hocam tavsiyeniz üstüne bu sene ocak ayında kolonoskopi yaptırdım polip vs yok denildi ancak bu hafta gaitamda bir kaç kez kan görmem üzere başka yerde sigmoidoskopi yapıldı raporda sigmoid kolonda dimunitif polip polipektomi yazmakda patoloji sonuçu çıkmadı bu polip yenimi yoksa atlanmış bir polipmi 6 ay sürede cikarmı risk durumum artmışmı oluyor hocam cok endişelendim saygılarımla

23 Mayıs 2021 00:01
Op. Dr. Muhammed Özdemir
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Dimünitif polipler gercek polipler değiller yani kanserleşen poliplerden değil sadece iç hücrelerin üstüste yığılmasından kaybaklanır görüntüsü polip gibidir ve patolojıleri de temiz gelir..muhtemelen ilk doktorunuz bunu böyle düşündüğü için almamış diğer doktorunuz da ne olur olmaz diye almış iki harekette doğru aslında ve ikisi de sizin için bu kararı vermişler..atlanmadan ziyade böyle düşünmeniz daha doğru olur..kanser riskinizde bir artış yok kaygılanmayın lütfen

25 Mayıs 2021 17:28