23 Haziran 2014 13:00

KOLESTEROL

hocam saygılar yenı yaptıgım yalnız yemekten 5 saat sonra tahlıl sonuclarını yazıyorum degerlı gorusunuzu almak ıtıyorum sımdıden tesekkurler bu durumda y 5 saat sonra tahlıl yaptıgım ıcın yenıden tahlıl yaptırmam lazımmı tkoles 244 tıg 200 hdl 55 vldl 41ldl 147 hbac1 5*1 ferrıtın 47 demır 139 demır baglama 223 tsh 1*38 kolesterol hapı almam dogru olurmu pre dıyabetım var tam hemogram normal hocam hdlyı bu sevıyede tutmak ıcın ne onerırsınız

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Uğur Muşabak
Dahiliye - İç Hastalıkları , İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları

Bazı özel testler hariç tüm tetkikler için 10-12 saat açlık sonrası sabah kan verilmesi gerekir. Ancak yeterli süre açlık sonrası kan aldırmanıza rağmen sonuçlarınız çok iyi. Bu değerle Kolesterol düşürücü ilaç kullanmanızı önermem. Ancak diğer risk faktörleri ile birlikte değerlendirmek gerekiyor (tansiyon, kalp hastalıkları, şişmanlık vs). Değerlerinizi bu düzeyde tutmak için kilo almamanız, dengeli beslenmeniz ve haftanın 2 günü yarım saat tempolu yürümeniz yetrli olur. Sağlıklı günler....

23 Haziran 2014 23:29