BM
Soru Sahibi
5 Kasım 2023 09:12

Kolesterol yuksekligi

Kolesterolyuksekligi saygilar bir yil aradan sonra yaptigim tahlilde hdl42 ldl175 tjol 223 trig167 yalniz tahlili ac karnina yaptim ama. bir cay kadigi corekotu yagi ixtim bu degerlere etki etmis olabilirmi ldlyi dusurmek icin hergun yarimsaat yuruyorum baska ne yapabilirim her gün 7zeytın hafyada3yumurta haftada 3kere bir tatlı kaşığı tahınpekmez karışımı yiyorum huzursuz bağırsak için meteospam gunde2 defa veya debridat verildi önemli zararı varmi tecrübeli bir uzman olarak 2 hastalığın için öneriniz yokmu Ayrıca basit unutkanlığın oluyor bunun için tebokan fırt gunde2tane içiyorum iyi geliyor sizin başka öneriniz yokmu bitkisel

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasin Baki Baydaş
Dahiliye - İç Hastalıkları

Unutkanlık açısından ayrıntılı değerlendirmek gerekir. Kan değerlerinize vitamin değerlerinize bakmak lazım. Gerekirse nöroloji görüşü almak gerekir. Kolesterol için enginar tüketimi faydası var, bunun yanında alıç sirkesi de tüketilebilir , ceviz içi suda bekletilip suyu ile birlikte tüketilebilir. Ama bunlar ispatlı değil ve direk tedavi amaçlı kullanılamıyor. Çünkü dozu, etkisi ve yan etkisi konusunda yereli bilgi ve tecrübe yok. Muayene edip kara vermek en doğrusu. Kolesterol yüksekliği takibi yapılması gereken bir hastalık.

5 Kasım 2023 11:03