DH
Soru Sahibi
4 Mart 2021 16:08

kızımın diş gıcırdatma problemi

hocam merhaba 10 yaşındaki kızım 2-3 senedir uykusunda dişlerini gıcırdatıyor, geceleri yanında nöbet tutuyorum ve yapmaya başladıgında hemen dürtüp uyandırıyorum ama hiçbir faydası olmuyor yapmaya devam ediyor ve ben çok üzülüyorum, bunun bir tedavisi olmadıgını okudum doğru mudur? engellemek için hiçbir şey yapılamaz mı? geceleri takması için apareyler oluyormuş ama bir ömür böyle mi uyuyacak ? psikolojik olarak da hiçbir sorunu yok çok ilgiliyiz ona karşı, derslerinde başarılı arkadasları tarafından sevilen bir çocuk ama neden boyle oluyor bilemiyorum. ne yapmamızı önerirsiniz hocam ?

2 cevap
Cevaplar (2)

Dis sıkma alışkanlığı genellikle gün içindeki strese bağlı olarak meydana geliyor. Görünür de sorun yok gibi gözükebilir ama belki derslerinde başarılı olmak, arkadaş ilişkilerini yüksek seviyede tutmak için kendi içinde bir stres yaşıyor olabilir. Gece plağını şimdiden kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim. Gece plağı da bu alışkanlığını bırakmasına yardımcı olabilir. 1-2 seans psikolog destegi alabilirsiniz, en azından gerçekten bir sorun var mi yok mu daha iyi analiz edebilir.

4 Mart 2021 19:33
DH
Soru Sahibi

cevap için teşekkürler hocam, gece plağını nasıl edinebiliriz? bunun için diş doktoruna mı gitmeliyiz?

5 Mart 2021 08:41

Evet dis doktoruna gitmelisiniz. Ağzından ölçü alınıp ona göre yapılacak.

7 Mart 2021 16:28