GA
Soru Sahibi
13 Haziran 2014 20:22

kimyasal gebelik

merhaba. 6 ay önce 1 kimyasal gebelik geçirdim. şimdi tekrar hamile kaldım.2 hafta önce beta hcg 209 iken 2 gün sonra 136ya düştü 2. kimyasal gebeliğimi geçirdim 10 gün adet gördüm bitti şu an kahverengi akıntılarım devam etmekte. bugün beta HCG min sıfırlandığıını görmek istedim ve test yaptırdım sonucu 1159 olarak gördüm. bu ne anlama geliyor ne yapmalıyım? teşekkürler

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. Aynur Şendemir
Op. Dr. Aynur Şendemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

devam eden bir gebelik var. mutlaka ultrasonda gebeliği görmek gerekir. gebelik devam ediyor ancak dış gebelik olmadığından emin olunmalı. geçmiş olsun.

13 Haziran 2014 22:21
GA
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam .Tahmin ettiğiniz gibi dış gebelikmiş. 50 mg Metotreksat yapıldı. Beta hcg düşme eğiliminde şu an.Cuma tekrar baktırıcam değerime. Benim sormak istediğim 1 kimyasal,1dış gebelik geçirdiğim için ve hiç doğum olmadığı için gerekli araştırmaları yaptırmak istiyorum(rahim filmi, kan pıhtılaşması, genetik testler v.s.) Bun testler için beta hcgmin sıfırlanması yeterli mi? Yoksa bu etkili ilacın (metotreksat) vücudumdan tamamen atılmış olması mı gerekli? İğnenin etkileri bu araştırmaları etkiler mi? Buradaki doktorum Eylül gibi yapalım gerekli testleri dedi de o nedenle soruyorum. İlginize teşekkürler

17 Haziran 2014 21:43
Op. Dr. Aynur Şendemir
Op. Dr. Aynur Şendemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

bence tüm ayrıntıların incelenmesinden önce rahim filmi ve ultrason sizde daha büyük değer taşıyor. rahim filmi için de yapılan ilacın değil de mevcut gebeliğin vücutta erimesini beklemek için bir kaç ay beklemek anlamlı. geçmiş olsun.

17 Haziran 2014 22:33
GA
Soru Sahibi

Merhabalar. Dış gebeliğim tespit edildiğinde beta HCG 1332 idi daha sonra 50 mg metotreksat yapıldı 3 gün sonra 950 ye indi .4 gün sonra tekrar tahlil yaptırdım beta hcg 1440 olmuş.Acilen 50 mg metotreksat daha yapıldı .Aradan 3 gün geçti bugün değerim 440a inmiş. Fakat benim dış gebeliğin olduğu sağ tüpte 2 gündür ağrılarım artmakta. Beta hcg düşmesine rağmen hücrenin gelişip büyümesi mümkün mü? Yoksa hücre parçalandığı için ağrı hissedebiliyor olabilir miyim? Bu ağrının sebebi ne olabilir. Teşekkürler.

23 Haziran 2014 21:35
Op. Dr. Aynur Şendemir
Op. Dr. Aynur Şendemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebeliğin bozulmasına bağlı karın içine dökülme gerçekleşebilir ve ağrı olarak yansır. b hcg önemli. düşmedi hücrelerin öldüğünü, ilacın cevap verdiğini gösterir. 2. doz gerekebiliyor daha ileri gebelikte. bence yoluna giriyor görünüyor. endişeye gerek yok. geçmiş olsun.

23 Haziran 2014 21:44
Op. Dr. Aynur Şendemir
Op. Dr. Aynur Şendemir Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 1248 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Prolaktin yüksekliği Op. Dr. Aynur Şendemir
Ust usteden bir sey olur mu Op. Dr. Aynur Şendemir
Hamile olabilir miyim Op. Dr. Aynur Şendemir
Cinsel istismar Op. Dr. Aynur Şendemir
Kızlık zarı Op. Dr. Aynur Şendemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Tuba Tombul Kotancı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Süheyl KONAVARD Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ümran Özcan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Eser Çolak Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Günel Barut Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube