cs
Soru Sahibi
17 Aralık 2022 15:02

Kıl kurdu

Hocam merhabalar. Cok titiz bir insan olmama ragmen 1 2 senede bir tekrarlayan kıl kurdu problemim var. Suan emziriyorum bebegim 6 aylık ve diğer cocugumda 2 bucuk yasında. Emin olmamakla birlikte burun vücut ve genital anal bölge kaşıntım basladıgı icin kıl kurdu süphem var. Gece kontrol ettğimde de henüz karsılasmadım kıl kurduyla. Fakat yinede kendimi garantiye almak adına aile tedavisi kullanmak istiyorum. Emzirdiğim icin bana eşime ve cocuguma hangi ilacı ne kadar doz önerirsiniz? İlac kullandıgım gün herseyi kaynatıp yıkayıp evi temizlemem yeterli olacak mıdır ? Tesekkürler

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Turan Uçkun
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Kıl kurdu (Enterobius vermicularis), (oxiyur)un tanısı için en kısa yolu anlatayım size. Geceleri yatarken siyah renkte külot giyin, sabah kalktığınızda, külotunuzu kontrol edin. BEYAZ, MAKARA İPLİĞİ KALINLIĞINDA, 5 - 8 mm. boyunda canlı veya cansız kurtçuklara rastlarsanız, oxiyur var demektir. Laboratuvar tanısı için de "SELLOFAN BANT" yöntemiyle güvenilir bir laboratuvarda tanı koydurabilirsiniz. Tanı konmadan hiç bir ilaç almanızı önermem! Eğer aile hekiminize gidip tedaviye başlarsanız, alacağınız ilaçlar yetişkin kıl kurtlarını öldürür. Ancak yumurtaları ölmez! Bu nedenle, 2 HAFTA SONRA İLACI TEKRAR ALMANIZI ÖNERİRİM!. Böylece yumurtaların açılmasıyla büyüyen kıl kurtları da ölür. El hijyenine dikkat edin, ellerinizi sık sık yıkayın. Tırnaklarınızı uzatmayın. İç çamaşırları ve yatak çarşaflarını sıcak su ile yıkayın. Eğer aileden bir kişiye kıl kurdu enfeksiyonu bulaştıysa, tüm aile fertlerine bulaşma şansı da çok yüksektir. Bu nedenle, ilaç tedavisine tüm aile aile fertleri ile birlikte başlamalısınız. Siz ilaca başladığınızda, diğer aile fertleri kuluçka döneminde olabilir. Bu parazitten kurtulmak biraz güçtür. Bu nedenle; yukarıda belirttiğim tanı yöntemlerini çocuğunuz ve kocanız da uygulasın. Geçmiş olsun.

18 Aralık 2022 13:21
cs
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam. Son olarak dün andazol 200 mg 3 adet tok karına ictik hekim önerisiyle. Çarşafları iç çamaşır ve bornozları yüksek derecede ykayıp kurutma makinesinde kuruttuk. Dediğiniz sekilde siyah ic camasırında da sabah hicbir kurda rastlamadım. Bu hijyen önlemini hergün mü yapmak durumundayım yoksa 2 hafta sonra ilacı alınca tekrar herseyi kaynatmam yeterli olurmu ?

18 Aralık 2022 13:58
Doç. Dr. Turan Uçkun
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Çamaşırlarınızı sık yıkayın. El hijyenine devam edin. Siyah iç çamaşırınızı hepiniz giyin, kontrolunuza devam edin. 2 HAFTA SONRA, HEPİNİZ BİRER DOZ DAHA İLAÇ KULLANIN. (YUKARIDA YAZDIĞIM YANITIMI BİRKAÇ KEZ OKUYUN.)

19 Aralık 2022 08:46
cs
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhabalar. Dediklerinizi dikkatle uyguladik. Ic camasirimizda dikkatimizi ceken bir kurtta olmadi. Carsamba gunu son doz andazoluda kullandik. Lakin benim o kimil kimil kasinti hissim gecmedi. Daha oncede cok zor kurtulmustum. Merak ettigim andazol yuzde yuz kurtlari oldururmu ? Olmemis olabilirmi ? Malesef yasadigim sehirde selofan bant testi yapan biryere ulasamadim. Sonuc alamayacagimizi soylememe ragmen benden israrla gaita testi isteniyor parazit icin. Gaita temiz cikiyor.. caresiz hissediyorum. Cok titiz oldugum icin o kadar midem bulaniyorki bu kurt olayindan, psikolojim bozuldu. Her kasinti yasadigimda tuvalete kosuyorum fakat goremiyorum kurt. Bu illetin en kesin ilaci nedir ve emzirirken kullanabilirmiyim? Cok rica ediyorum bana yardimci olun

8 Ocak 2023 01:10
Doç. Dr. Turan Uçkun
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Siyah kilot giymeye herkes devam etsin. Gaitada Oxiyur görülmez.

14 Ocak 2023 14:08
cs
Soru Sahibi

Hocam dün aksam gördüm tekrardan kıl kurdu. Tedavi öneriniz nedir baska bir ilac mi almalıyım

14 Ocak 2023 14:44
Doç. Dr. Turan Uçkun
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

Doktorunuza başvurun. Zor temizlenir. kontrollu davranmaya devam edin.

14 Ocak 2023 14:54
Doç. Dr. Turan Uçkun
Doç. Dr. Turan Uçkun Tıbbi Mikrobiyoloji

Yazar toplam 672 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kıl kurdu Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Hale Bozkurt
Uzm. Dr. Hale Bozkurt Tıbbi Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Salim Karavelioğlu
Uzm. Dr. Salim Karavelioğlu Tıbbi Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Aylin Uğurlu
Uzm. Dr. Aylin Uğurlu Tıbbi Mikrobiyoloji
Doç. Dr. Turan Uçkun
Doç. Dr. Turan Uçkun Tıbbi Mikrobiyoloji
Prof. Dr. Gonul Mutlu
Prof. Dr. Gonul Mutlu Tıbbi Mikrobiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube