19 Temmuz 2021 00:09

Kıl Dönmesi

Merhabalar hocam. Yaklaşık 10 sene önce kalçamın üst kısmından kıl dönmesi ameliyatı oldum. Son 1 yıldır ara ara ağrılar ve hafif kanama şeklinde akıntılar yaşıyorum. Geçen sene bu zamanlar aynı şikayetle genel cerraha göründüm fakat bir sıkıntı olmadığını söyledi. Son 4-5 gündür aynı şekile ağrım şiddetlendi, bugün bir peçeteyi dolduracak kadar kanadı ve ağrısı tamamen dindi. En hızlı şekilde bir aile hekimine muayene oldum ve iltihap olduğunu söyledi. Fucidin Krem adında bir krem ve antibiyotik hap verdi. Bayram sonrasına kadar genel cerrahi randevuları dolu olduğu için öncelikle size sormak istedim: sizce kıl dönmesi tekrar mı etti?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mert Atak
Genel Cerrahi , Proktoloji

Merhabalar. Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi rahatsızlıklarında ameliyatlı ve ameliyatsız birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Mikrosinüsektomi, kristalize fenol tedavisi ve lazer tedavisi klinik ortamında yapılabilen tedavi yöntemleridir. Tedavide içi kıl ile dolu bu kist boşluğunun temizlenmesi ve temizlenen bölgedeki doku boşluğunun doldurulması amaçlanmaktadır. Kıl dönmesi ameliyatlarının ameliyat sonrası sıkıntıları nedeniyle erken dönem vakalarda ameliyatsız tedaviler tercih edilmektedir. Ancak ilerlemiş ve ameliyatsız tedavilere uygun olmayan vakalarda cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Hastalarımı muayenede gördükten sonra uygun olan tedaviye karar verebilirim. Ameliyatsız tedaviler de aynı gün işlem yapılabilmektedir. Klinik ortamında yapılan tedaviler sonrasında günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ameliyatlı tedaviler sonrasında bir süre istirahat gerekmektedir. Muayene sonrasında durumunuz ve tedavileri hakkında daha net yanıt verebilirim. Geçmiş olsun.

26 Temmuz 2021 11:15