TE
Soru Sahibi
17 Ocak 2019 23:50

Kemik erimesi

Merhabalar babam 55 yaşında. Yaklaşık 4 5 aydır ciddi bel ağrısı yaşıyordu. Fıtık falan da vardı başta ondan şüphelenildi geçmeyince sonrasında kemik erimesinden olduğu anlaşıldı. Sol femur t skor-1, spine L1-L4 -3.3 z skor-2.3 burası sanırım biraz problem kırık riski yüksek denilmiş. Babam yaklaşık 2.5 senedir sigara içmiyor, ailesinde de kemik erimesi geçmişi yok, kendisi de gayet süt ürünleri tüketen spor yapmış bir insan. Sizce endişelenicek bir durum var mı ? Tedaviye başlandı, bu oranlar ne kadar büyüklükte problem teşkil eder sizce ? Endişe duymamıza gerek var mı esasen öğrenmek istediğim bu. Saygılar

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. İrfan Koca
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

sekonder osteoporoz nedenleri (rutin hormon tahlilleri vs) bakımından tetkik edilmesi gerekiyor.endişelenecek bir durum yok.

18 Ocak 2019 14:06
Doç. Dr. İrfan Koca
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

endişe duymanıza gerek yok. kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili olabilecek hormon paneli tahlillerine bakılmalı, gastroenterolojik değerlendirme gerekmekte.

18 Ocak 2019 14:08
TE
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam, peki bu bel ağrıları ilaçlarla azalır mı ve bel ağrısı kemik erimesinde kırık olmadan da olabiliyor mu ? Bir de doktor ilaç olarak cabral, fosavance, diclomec sr, calcimax d3 vermiş sizce iyi bi sonuç alınır mı bu ilaç tedavileriyle gerileme olabilir mi ? Son olarak da babamda aynı zamanda romatizma sorunu var zaman zaman parmak eklemlerinde özellikle kızarıklık şişme ve ağrı olur yıllardır ama senede 3-5 kez bi kaç günlük ağrılar olacak şekilde, kan testinde de crp oranı 18-20 düzeyinde bir kaç aydır bu romatizmadan dolayı olabilir mi ? Sürekli crp yükselmesine neden olabilir mi romatizma? Yoksa bunun da araştırılması gerekir mi crp yüksekliğinde endişe duyulması gerekir mi babamın durumunda? Biraz fazla sordum ama cevaplayabilirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler, saygılar hocam..

19 Ocak 2019 01:59
Doç. Dr. İrfan Koca
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

..

19 Ocak 2019 11:02