ym
Soru Sahibi
4 Kasım 2009 23:12

Kemal Hocam Merhaba, bugun 23 yasındakı erkek kardesım bogaz sısmesı için

Kemal Hocam Merhaba, bugun 23 yasındakı erkek kardesım bogaz sısmesı için dr.a gittiğinde (soğuk algınlıgı sandık) yapılan tanılar sonucunda raporunda söyle bir ifade yer alıyor ''Bilateral jugulo digastrik LAM imajları.'' sağ ve sol tarafta 40*15 ve 27*10 mm ebatında Lam lar tespit edılmıs. Bu ifadeler çok yabancı ve arastırmalarımdan sonuc alamadım boyle bır durumda uygulanması gereken tedavi yöntemi veya olacaklar konusunda yard.ihtiyaç duyuyorum konu hakkında desteğinizi rica ediyorum tşk.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu
Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

LAM değil LAP olması lazım; lenfadenopati demektir; yani vatandaş diliyle beze ya da lenf bezesi. Boynumuzda 100 civarında lenf bezesi bulunur. Ancak hastanızın bezelerinden birisinin boyutları büyük (40 ve 27); bu durumda bir enfeksiyon yüzünden şişmiş olabilir (eğer kısa süredir varsa ve beraberinde boğaz ağrısı, ateş vs varsa, muhtemelen enfeksiyona bağlıdır). Ya da başka tür rahatsızlıklar olabilir (uzun süredir varsa, ağrı yoksa vs durumlarda daha çok akla gelir; ancak genç bir hastada kötü huylu bir problem olma olasılığı çok düşüktür). Doktorunuzun sizi yönlendirdiği tdv yi uygulamalı sonrasında kontrol yaptırmalısınız. Eğer hala bezeler ufalmıyırsa biyopsi yapılmasının gerekeceğini de bilmelisiniz. Geçmiş olsun. Saygılarımla.

5 Kasım 2009 11:01
ym
Soru Sahibi

öncelikle çok teşekkür ederim sorumu cevapladığınız için tüm tedavi yöntemleri uygulanacak ve en kısa zamanda sorunsuz çözümleneceğine inanıyorum.Sadece şöyle bir endişe yaşıyorum yaklasık 4,5 yıl önce sol diskapakta benzer bır şişlik yüzünden amelıyat olmustu kardeşim o durumla alakası olabilir mi?

5 Kasım 2009 12:08
Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu
Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Hayır; alakası yoktur.

5 Kasım 2009 15:10
Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu
Prof. Dr. Yusuf Kemaloğlu Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 14 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Mücahit Murat Kıcalı Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Yrd. Doç. Dr. Emrah Çiçek Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Mustafa Güneş Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Uzm. Dr. Şükrü Turan Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Uğur Yıldırım Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Etiketler
Boğaz problemleri
Facebook Twitter Instagram Youtube