KE
Soru Sahibi
4 Kasım 2021 23:35

Kedi İdrar Problemi

Merhaba iyi günler benim 8 aylık tekir kedim var ve dört aylıktan itibaren evin belirli yerlerine idrar yapıyordu. Daha sonra kızışma belirtileri gördüm ve 7.ayında yani 2.5 hafta önce kısırlaştırdım. Halıları kaldırdıktan sonra işeme belirtisi azaldı ama halıları ne zaman koysam koklayıp kazmaya çalışıyor ve işeme pozisyonuna geçiyor. Bu süre zarfında kumuna da gidiyor yani kumu ile ilgili bir problemi yok. Hergün kumunu temizliyorum ve sık sık kumunu değiştiriyorum. Son zamanlarda parkeye de fazlasıyla yapmaya başladı. Kısırlaştırmanın etkili olması konusunda karamsarlığa kapıldım. Kısırlaştıktan sonra daha hareketli ve daha inat davranmaya başladı sizce bunlar geçici mi zira çok iyi bakmama rağmen sabır sınırlarının sonuna geliyor. Vermek istemiyorum ama bir çözümde bulamıyorum o yüzden size danışmak istedim

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhabalar Ece hanım, Öncelikle sorununuz gerçekten büyük. Kedilerde işaretleme davranışları bazen takıntılı bir hal alabilir. İşaretledikleri yerleri sürekli koklayarak tekrar işaretleme yapmaya çalışırlar. Bunun bir çok nedeni vardır. Herşeyden evvel kedinizin bir alt ürine sistem enfeksiyonu olup olmadığından emin olmak gerekir. Çünkü alt üriner sistem enfeksiyonları işeme sırasında yanma yapar. Bu nedenle kediler idrarını bir kerede boşaltamaz ve bunu yanma hissi oluşturmayacak biçimde azar azar bulundukları yere yaparlar. Çünkü her seferinde kuma gitmek istemezler. Böyle bir sorun kedide çok yoğun stres de oluşturur. Bu tip bir sorunun varlığını veteriner hekiminize götürüp idrar tahlili yaptırarak öğrenebilir ve çözümünü de onunla belirleyebilirsiniz. Sorun bu değilse o zaman ikinci seçenek olarak kum kabı ya da kumun kendisi sorun olabilir. Kum kirli olabilir, sevmediği bir kokuyu (parfüm) içeriyor olabilir, bentonit-kristal-ağaç tozu-kağıt korpıntısından birini tercih ediyor olabilir. Kuma götürüp içine koyup ayaklarıyla kendi ellerinizle eşeleme yaptırın. Kapalı kum kabı ise girip çıkmada zorlanıyor olabilir. Kum kabı yüksek olabilir. Kum ve kapla ilgili bir sorun tesbit edemezseniz o zaman en sık rastlanan stres en önemli sorundur. Stres kaynağı olabilecek sebepleri bulmaya çalışın. Sokaktaki kediler, yan/alt komşu kedisi, eve yeni gelen misafir, yeni doğan bebek vs. Sorunu ya da anksiyete kaynağını bulamazsanız da bazen feromon kullanarak onları rahatlatabilirsiniz. Bu konuda en iyi bilinen feromon feliway spreydir. Anksiyete giderici olarak feliway kullanabilirsiniz. Halı üzerinde en çok işaretlemek istediği yerlere toz naftalin dökebilirsiniz. Ya da sirke ile silip ağır koku bırakabilirsiniz. Sirke ya da naftalin gibi kokular kediler tarafından sevilmezler. Ya da o bölgelere kediler tarafından sevilmeyen kedi kaçırtıcı sprey sıkabilirsiniz. Ya da kumuna hazır satılan kedi işaretleme spreylerinden sıkabilirsiniz. Herşeyden önce sorunun ne olabileceğini tesbit etmek en önemlisi. Bazen kapalı tuvalet kabı almak gibi basit bir şey bile sizi çözüme ulaştırabilir. Yaşı küçük olduğu için eminim sizin bulacağınız çözüm ile bu kötü huyundan vazgeçer umarım. Anksiyete vs sorunların çözümü için bazen profesyonel yardım almak gerekebilir. Bu durumda Ondokuz Mayıs üniversitesi, Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim dalında bulunan Prof.Dr. Duygu Dalğın iç hat telefonundan mesai saatleri içerisinde görüşmeyi deneyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

5 Kasım 2021 03:44
KE
Soru Sahibi

Dört aylıkken idrar sıkıntısı yüzünden götürmüştüm ve ne olur ne olmaz diye enfeksiyon aşısı olmuştu. Dört aylık olduğu için beteriner kızışma durumunu düşünmemişti ama ben veterinerden iki hafta sonra belirtilerini görmüştüm. Bunca ay sesimin çıkmamasının nedeni kızıştığı için yapıyor diye düşünmemdi. Evdeki halıları yapabileceği şeyleri kaldırmıştım. Ara ara parkeye yapmaya başlamıştı. 7. Ayında da kısırlaştıdım üç hafta falan olucak ameliyat olalı. Kum kabı zaten hep kapalıydı ve hep aynı kumu kullandım. Kuma gitmesinde bir sıkıntı yok. Temizliyorum her gün. Sakinleştirci tasma kalvetin antideprasanını da kullandım ama çok verin alamadım. Çok sevgiyle büyüdü ilgisiz veya çok tek te kalmıyor evde halıları ve idrar bıraktığı her yeri derinlemesine temizlettim idrar yaptığında da sirkeyle gördüğüm gibi siliyorum nede yaptığını o yüzden çözemiyorum çok alıştığım için vermekte istemiyorum.

5 Kasım 2021 21:56

İdrar yolu iltihabı ihtimali için Veteriner Hekiminize başvurun. İdrar yolu hastalıkları bu gibi sorunların başında yer alır. Geçmiş olsun.

5 Kasım 2021 22:34
Prof.Dr. Yücel Meral
Prof.Dr. Yücel Meral Veteriner

Yazar toplam 25 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Papağanım Durgun ve Çok Yem Yiyor Prof.Dr. Yücel Meral
Muhabbet kuşu kursak şişmesi Prof.Dr. Yücel Meral
Uyuz yavru Prof.Dr. Yücel Meral
Kedi İdrar Problemi Prof.Dr. Yücel Meral
Uysal kedim saldırdı Prof.Dr. Yücel Meral
Veteriner İle İlgili Diğer Uzmanlar
Vet. Alp Kılıç Veteriner
Vet. Mert Bahşi Veteriner
Facebook Twitter Instagram Youtube