KS
Soru Sahibi
26 Kasım 2012 18:39

Karyotip analizi

Merhaba Hocam. 29 yaşındayım. 5 yıllık evliyim. Açıklanamayan infertilite teşhisiyle 2 başarısız aşılama ve 1 başarısız tüp bebek denemem oldu. 2.tüp bebek denemesinden önce doktorumuz karyotip analizi istedi. Sonuç: Eşimin karyotipi 46(XY) Normal erkek Karyotipi. Benim karyotipim 45,X[2]/47,XXX[1]/46,XX[97 ] çıkmıştır. 2. tüp bebek için doktorumuz pgt 11 li tarama önermiştir. Bu sonuçla böyle bir işleme gerek varmıdır? Sonuçlarım çocuk sahibi olmama engel teşkil edermi? Sonuçları nasıl değerlendirirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Atilla Kurtuluş
Pratisyen Hekimlik

Merhaba Muhtemelen mozaik yapıdasınız. Bazı kromozomlarınız anormal %3, diğerleri normal %97. Bu sizin yaşamınızı idame ettirmenizi sağlıyor ancak eşey hücrelerinizde muhtemelen anomali olduğundan PGT yapılarak tüpte döllenen embriyolardan anomalisi olmayanı denemek gerekli. Sağlam olan (45 veya 47 kromozom olmayan) embriyolardan sağlıklı özelliklere sahip olanın size yerleştirilmesini sağlayacak bu durum. Bebek istiyorsanız bu işlem gerekli. Çocuk sahibi olma olasılığınız var. Ancak bebek için yumurta vermeden 3 ay önceden sıkı bir folik asit (B6 vitamini) diyetine girmelisiniz. Bu vitamin hücrelerin bölünmesi esnasında mutlaka gerekli olan bir kimyasaldır. Bu diyet için folbiol tablet 3x1 ve B12 vitamini 1x1 almanız gerekir. Ayrıca tarım ilaçlarından gıdalarınızı arındırarak yemelisiniz. Meyve ve sebzelerinizi sirkeli suyla yıkamalı, sonra tüketmelisiniz. Kavrulmamış yer fıstığı (allerjiniz yoksa) folik asitten zengindir, tüketebilirsiniz. Hem siz hem de eşiniz kürü uyguladıktan, sigara,alkol kullanmayarak geçirdiğiniz 3 aydan sonra tüpte döllemeye hazırsınız demektir. Bütün bu işlemler size bebeği garantilemez, yapısal bozuklğun nerelerde olduğunu bilmiyoruz ancak bebek şansınızı artırır. Hayırlı evlat (lar) diliyorum.

26 Kasım 2012 20:24