AH
Soru Sahibi
3 Nisan 2017 19:59

Karın İçi Yapışıklık

Merhaba Hocam, ben bundan 10 ay önce kapalı apandisit ameliyatı geçirdim (sızdırmıştı apandisit). Bu ameliyattan sonra bağırsak yapışıklığı oldu tekrar kapalı ameliyat oldum. Bu ameliyattan sonra karında şişlik gözlendi yapılan tetkikler sonucu bağırsak tıkanıklığı saptandı ve açık ameliyata alındım.Bu ameliyatta ince bağırsağın bir kısmı kesilerek çıkarıldı ve karın içinde apse filan gözlemlenmiş ve temizlenmiş.Hocam size daha öncede bu konu hakkında sormuştum. Şimdi tekrar ameliyat kararı alındı bu sefer daha garanti olsun diye karın içine yapışıklık önleyici bariyer koymayı düşünüyor doktorum. Kapalı ve ya açık olarak da yapılması gerektiği belli değil daha ameliyat sırasında duruma göre bakıcam dedi. Marka olarak da Seprafilm düşünülüyor. Sizce bu çözüm mü Hocam. Tekrarlama olasılığı var mı ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Göktürk Maralcan
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi , Meme Cerrahisi

Bu tam bir çözüm değil. Yine tekrarlayabilir. Eğer şikayetleriniz çok ciddi ise bu tür ameliyatları olmalısınız. Bu tür ameliyatlarda her seferinde ameliyata ait karın içi yapışıklıklar ve organ yaralanması riskleri artar. Bu durumları doktorunuzla paylaşmalısınız. Sağlıcakla kalın.

16 Mayıs 2017 12:30