DB
Soru Sahibi
12 Ağustos 2021 15:39

Karın bölgesinde batma, yanma şikayeti.

Hocam iyi günler ben 20 yaşındayım. Karın bölgemde (genellikle üst karın) özellikle yemekten sonra, yatarken ve otururken batma, yanma nadiren de sancı oluyor (can yakmasından ziyade can sıkıcı ağrılar) dik durma konusunda zorluk çekiyorum karın bölgemdeki kat izlerim çok belirgin ve biraz morarmış durumda(dik durunca geçiyor biraz). Uzun süreler yutkunma güçlüğü çektim(boğazlarımda sorun olmadığı söylendi) hâlâ daha yemekleri çok fazla çiğneyip temkinli yutuyorum bazen mide bulantım ve iştahsızlığım oluyor ayrıca gazımı çıkarma konusunda da sorun yaşıyorum boğazıma kadar doluyorum şişiyorum, uykulardan dahi uyanıyorum. Genellikle kabızlık çekiyorum, hemoroidim var. Ailemde bağırsak(İBS) ve mide ( reflü ve gastrit) rahatsızlıkları yaygın. Genetik olabilir mi ? Stresin etkisi, pandemi döneminde şikayetlerim fark edilir derecede arttı. Ağrılarımın kabızlık yüzünden olduğu söylendi ama kabızlık geçse dahi ağrılarım geçmiyor. Tedavi için veya ağrılar başladığında, gaz sancıları da dahil hafifletmek için neler yapabilirim, doğal yöntemleri mevcut mudur ? Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Şikayetleriniz için Endoskopi ve kolonoskopi yaptırmanızı öneriyorum geçmiş olsun

13 Ağustos 2021 10:15