DY
Soru Sahibi
8 Ocak 2019 19:52

Karaciğeryetmezliği

Merhaba kızım 16 yaşındaydı karaciğer yetmezliği dendi kaybettik karaciğer kendi kendini yenileyemez miydi yanlış mı tedavi oldu vicdan azabı çekiyorum kilolu kedilerde olurmuş ama kızım hiç 3 kg geçmedi şimdi kör bir can sahiplendim mamaya alıştırma sorunu yaşıyorum ağzında çevirip geri atıyor yaş mamayı

1 cevap
Cevaplar (1)

merhabalar. kedı ırkları degıskenlık gosterse de 16 ya ıyı bır yaş sayılıyor oncelıkle hayatını tamamlaması ıcın. ve saglıklı karacıgerlerde yenıleme evet dedıgınız gıbı hızlıdır . ama kedılerde karacıger hastalıklarında en ölumcul olanı karaciğer yağlanmasıdır. bu durumda karacıger dokusu butunlugunu korumakta ama hucrelerının ıcı yağ vakuollerı ıle dolmaktadır. dolayısıyla karacıger hucrelerı iş göremez hale gelmektedir. bunun tanısı bıyokımya testı ve karacıger enzımlerının degerlerıne gore yapılır. ve uzun suren (2 ay mınumum) cıddı bır klnıkte tedavı gormesı gerekmekte ama bazen cok ılerı durumlarda bu sure zarfına da dayanamayıp hayatını kaybetme olasılıgı da cok yüksektir. ve bu 2 ay gıbı suren tedavıden sonrada hayatta kalabılen kedi oranı %10 gıbı dusuk bır durumdur. bu hastalıgın önune gecmenın şansı var mıdır evet erken teshıs. bu da 5 yas üzeri kedilerde, kılolu kedilerde, aşırı streslı kedilerde kesınlıkle bıyokımya testlerı yapılmalı gencken yılda bır kontrol edılmelı ılerleyen yaslarda 6 ayda bır daha da yaslılarda 3 ayda bır kontrol edılmelıdır. yuksek cıkan enzım var kedının beslenme seklı karacıger yetmezlıgı mamaları ıle takvıye ılaclara gecılmelıdır. ve bu yuksek enzımlerı de 3 ayda bır bu mama ve ılaclar kullanılırken kontrol edılmelı normal referans aralıklara gelıyor mu dıye kontrol edılmelı . ve o surecten sonra ıse ozel zayıflama mamaları ya da hayatının sonuna kadar karacıger yetmezlıgıne ozel mamaları yemesı gerekır. yenı sahıplendıgınız kedınız ıcın de vıdeo kayıdı yaparsanız yorum yapabılırım. gecmıs olsun

21 Ocak 2019 10:46