GS
Soru Sahibi
20 Aralık 2020 18:28

Karacigerde kist

Sayin hocam merhaba Karacigerde 20 mm kistik lezyon cikti. Bobrekte de 32 mm kortikal kist mevcut. Ilerde kansere donusme riski var midir kistlerin? Saygilarimla.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Fatih Çiftçi
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Merhaba Serdar bey, kansere dönüşebilir ama ihtimali düşüktür

20 Aralık 2020 20:02
GS
Soru Sahibi

Sayin hocam merhaba cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Gecen yil cektirdigim usgye gore karacigerde 15 mm olan kist 20 mm ye bobrekteki 25 mm olan kist 32 mm cikmis. Sizin de "kansere dönüşebilir." cevabiniza istinaden ameliyat olmam gerekir mi?  Bu kistler pre kanseröz bulgular mi?Gittigim doktor hocalarim (üroloji ve dahiliye) bu kistler sorun cikarmaz sadece yillik takip dediler. Ama sizin verdiginiz cewaptan sonra acikcasi endiselendim hocam.  Maligniteye Donusme riski ne kadardir? Ivedilikle Ameliyat onerir misiniz? Ca markerlarim ve labarotuar bulgularim normal cikti. Yaş:38 Saygilarimla.

21 Aralık 2020 08:53
Doç. Dr. Fatih Çiftçi
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Yıllık Takip olunmanız da fayda var

3 Ocak 2021 08:04