EH
Soru Sahibi
5 Ekim 2022 20:42

Karaciğer metastaz?

Merhaba, annem icin yazıyorum. 54 yaşında. Sol karın boşluğundaki ağrı için doktor gitmistik cesitli tahliler sonucu karaciğer biyopsisi yapıldı. Tanıda malign epitalyal tümör yazıyor. Meme den kaynakli olabilcagi de yaziyor. Mamografi temiz çıktı. Doktor mide ve bagirsaklara bakmak istedi onlarin sonucu henüz cıkmadı. Bugun cekilen meme usg de sağ memede 4x2 mm boyutlarında anoekoik kist, sol aksiler bölgede büyüğü 21x12 mm boyutlarında birkac adet ekojen hiluslu seçilebilen kalın korteksli lenf bezleri mevcut yazıyor. Annemde astım, şeker tansiyon var daha oncesinde guatr ameliyatı oldu ve rahim alınmıştı. Şimdi endoskopi ve kolonoskopi sonuclarini bekliyoruz. Henüz tam olarak tanı konulamadı. annem kanser hastası mı, nasil bir yol izlemeliyiz. Tedavi yolları nelerdir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Havva Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Evet karaciğerden yapılan biyopsinin sonucu kötü huylu gelmiş. bunun kaynağı karaciğer dışında bir tümörün karaciğere olan metastazı da olabilir, primer karaciğerden kaynaklı bir tümör de olabilir. tüm organların taraması yapılmalı. primer tümör karaciğer dışında yoksa, bu durumda karaciğerin kendinden kaynaklanan bir tümör olması muhtemeldir. tedavi şekli yapılan görüntülemelerin sonucuna göre şekillenecektir.

12 Ekim 2022 02:18