ÖN
Soru Sahibi
28 Kasım 2020 11:01

Karaciğer kurdu

Merhaba, suşi yemekle karaciğer kurdu vücudumuzda oluşur mu acaba? Bu kurt opisthorşiaz hastalığına neden olabiliyormuş sanırım. Bu bilgiler doğru mudur? İnsanda böyle bir şey oluşabiliyor mu?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Baktığımda hiç rastlamadığım nadir bu parazitin coğrafi bolge hastalığı olduğunu tahmin edebiliyorum. Çiğ balık bir çok parazit bulaştırabilir.

30 Kasım 2020 13:19
ÖN
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben daha önce çiğ gıda az miktarda da olsa tüketmiştim. Vücudumda herhangi bir olumsuz belirti de hiç görmedim. Sizce bu durumda herhangi bir parazit testi yaptırmama gerek var mıdır? İyi günler dilerim.

30 Kasım 2020 14:29
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Gerek yoktur. Zaten yapılsa da saptanması çok zor. Bahsettiğiniz parazit için karın ultrasonunda garip belirtiler olduğu filan saptanırsa doktorumuza bunu hatırlatabilirsiniz. Parazitler mide bulandırıcı olsalar da çoğunlukla çok fazla zarara yol açmadan vücudumuzda yaşayabilirler.

30 Kasım 2020 16:37