ey
Soru Sahibi
13 Nisan 2020 13:04

karaciğer kanseri

Doktor bey iyi günler, annem memeca hastası ve karaciğer metastazından dolayı 2 kez anijo yöntemiyle ablasyon-mikrokür işlemi yapıldı. İşlem sonrası karaciğer hasarı siroza döndü ve bilirubini giderek yükselmeye devam etti. Son tahlilinde bilirubin total 13.43, bilirubin direkt 6.96, bilirubin indirekt 6.47, ast 149, alt 67, crp 32.15, ggt 128, ca-*** *** **, çıktı. Doktorumuz ilaç tedavisi yapıyor ama yükselmeye devam ediyor. Şuanki durumu halsizlik, uyku hali, zihin bulanıklığı şekinde. sizin önerebileceğiniz başkaca tedavi yöntemi varmıdır, karaciğer nakli yapılabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Zafer Ferahköşe
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Kc us ve ct sini görmek lazim Kc ve meme dışımda pet ct de başka tuan yer varmı

13 Nisan 2020 16:49
ey
Soru Sahibi

2017 de teşhis ile birlikte sağ meme ve koltukaltı lenf nodları alındı. Kemikte metastazlar görüldü ve onlar için 2 kez ışın tedavisi aldı. Ayrıca aylık olarak düzenli zometa tadavisi gördü. Ocak ayından beri yükselen bilirubin değerleri yüzünden tedavisi yarıda kaldı ve bu süreçte pet ct yada ilaçlı tomografi çekimi yapılmadı. 10 nisanda çekilen ultrason çekiminde; Karaciğer büyüklüğü 164 mm olup, konturları nodüler görünümdedir. Parankim ekojenitesi belirgin heterojen kabalaşmış ve granüler görünümdedir. Karaciğer hilus düzeyinde pankreas başı komşuluğunda 11x19 mm bir adet hipooekoik lenf nodu izlenmiştir. Safra kesesi lümeninde safra çamuru mevcuttur. Kese posterior duvarında hareketle konumu değişmeyen 11x12 mm ebadında ekojen polip mevcuttur. Dalak büyüklüğü 140 mm’dir. Batın içerisinde yaygın en derin yerinde 126 mm ölçülen serbest sıvı mevcuttur. Sonuç; splenomegali, karac iğer s ile uyumlu bulgular, safra kesesinde safra çamuru-polip, batın içerisinde 126mm ölçülen yaygın asid, sol renal kortikal kistler görülmektedir.

14 Nisan 2020 13:31
Prof. Dr. Zafer Ferahköşe
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Bu hastaya nakil olamaz

22 Nisan 2020 08:32