BE
Soru Sahibi
29 Ekim 2021 12:47

Karaciğer hastalığı

Hocam cevap verirseniz çok sevinirim. Karaciğer boyutu küçülmüş mü? Normal karaciğer boyutu nedir. Yapılan tüm kcf testleri normal aralıklarda çıktı ne yapmam gerekir. Karaciğer 100 mm vertikal uzunlukta, konturları lobüledir. Safra kesesi normaldir. İntrahepatik safra yolları normaldir. Pankreas normaldir. Dalak normal boyutta, parankimi homojendir. Üst batından geçen dinamik multifazik kontrastlı serilerde karaciğerde fokal lezyon izlenmedi. Portal ven açıktır

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bu görüntüleme yöntemlerinde korkulacak bir durum yok. İleri evre karaciğer hastalığında karaciğer küçülür iç eko yapısı bozulur,vena porta genişler ve dalak büyür,ayrıca karaciğer testlerinde değişik derecede bozulmalar görülür,şu an için herşey normal.

29 Ekim 2021 15:17
BE
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için Peki hocam konturların lobule olması neyden kaynaklanıyor olabilir şifa bulur mu? Hepatit testleri yapıldı negatif çıktı anti cmv Igg 315 pozitif çıktı 173 boyum 96 kiloyum yemeklerden sonra eğer fazla yemek yediysem veya biraz yağlı yemek yediysem hazimsizlik oluyor birde arada sağ göğüs kafesinde yangı oluyor. Karaciğerde yağlanma sonucu gelişen bir durum olabilir mi yaklaşık 6 yıldır altı ayda bir kan testi yaptırıyorum hiç bir zaman kcf testleri normal aralık dışında olmadı Ne yapmam gerekir ne önerirsiniz?

30 Ekim 2021 00:02
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Karaciğerin kenarlarının lobule olmasını takma kafana,kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, önemli olan iç yapısı ve damarlardır ve ayrıca kan değerleridir.Cmv nin pozitifliği daha önceleri bu enfeksiyonu geçirmiş olduğunuzu gösterir,bu da önemli bir durum değildir. Karaciğer yağlanmasında usg.de karaciğer büyür ve iç eko yapısı artar ama bazen bunlar da olmayabilir,alt,ast gibi kan değerleri artabilir,başlangıçta bunlarda olmayabilir, peryodik kontrollerde yağlanma ortaya çıkabilir. Yağlanma olmaması için hergün düzenli yürüyüş yapmak ve beslenme önemlidir. Yemeklerden sonra şişkinlik gastrite bağlı olabilir,bunun için de endoskopik tetkik(biyopsili) gerekir.

30 Ekim 2021 05:57
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 2011 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide ve bağırsak Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kolon kanseri Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Karin agrisi Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kan testii Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Distal özefagus Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube