EY
Soru Sahibi
18 Kasım 2020 16:56

Karaciğer biyopsi

Hocam saygılar.Yaşım 41 5 yıldır hepatit b hastasıyım. 1 ay önce yapılan iğne biyopsisinde Hafif kronik hepatit, Aktivite indeksi grade 5/18, Fibrozis yok, Mikrovezikuler steatoz mevcut sonucu raporlandı. Hbv dna *** *** ** iu Karacigerde yağlanma ve büyüme var. Diğer kan değerleri normal. Biyopsiye göre ilaç yazılamadı takip onerildi. Yüksek dna oranım ilaçta olmayinca nasıl düşecek. İlaç için mutlaka karaciğer hasarmı görmeli. Ayrıca Karaciğerde ki yağlanma ve büyüme hepatitle alakaliysa bunlar nasıl düzelecek. Cevap verdiğiniz için Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Sizin durumunuzda hbv dna sınırda çıkmış. Biyopsi neticesinde sizi taşıyıcı kabul etmişler. Taşıyıcılarda da zaman zaman hbv dna sınırın üstüne bile çıkabilir. Burada önemli olan açıkçası karaciğerdeki tahribat. Tabi biyopsiyi açıkçası bir insan değerlendiriyor. Takiplerinizde eğer sizde problem varsa hbv dna daha da yükselecektir. Şu aşamada yaşınızı da dikkate alarak sizdeki hbv dna nın daha sonra daha da düşeceğini en azından yükselmeyeceğini söyleyebilirim. Taşıyıcıların tedavisi istenen yararı sağlamaz. O yüzden siz hbv dna yı çok kafanıza takmayın.

23 Kasım 2020 14:55