FK
Soru Sahibi
29 Haziran 2018 19:36

Kan değerlerinde anormallik

Hocam merhabalar. 15 yaşındaki kız kardeşimde adet görememe şikayetiyle gittiği jinekoloji bölümünde 2 ay önce prolaktin yüksekliği çıktı 900'lerde bir değer. Beyin mr'ı ile bakıldı ve 6mm bir kitle şüphesi vardı takip gerekir denildi. Geçen gün bu prolaktin seviyesi belki laboratuvar hatasıdır diyerek bir kez daha yaptırdık. Bu sefer de 1020 çıktı. Onun yanı sıra makroprolaktin değerine bakilmis o normal gözüküyor %75. Şimdi sormak istediğim dahiliye doktoru bunlar dışında tam kan sayımı da istemiş onlarda birkaç anormal sonuç var onları paylaşmak istiyorum sizinle. Sadece kalın yazılı olanlar. Wbc 10.48 (yüksek) / Rbc 5.34 (yüksek) / Hgb 14 (yüksek) / Hct %41 (yüksek) / Nrbc# 0.00 (düşük) Eos% 7.20 (yüksek) Eos# 0.75 (yüksek) Baso# 0.7 (yüksek) Bu sonuçlar dışındaki hepsi normal aralıklarda hocam. Bu sonuçlar ne anlama gelir? Yorulmayabilirseniz minnettar olurum. Hayırlı günler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Metin Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba Furkan bey Kardeşinizin rahatsızlığının adı prolaktinoma . Ölçülen yüksek prolaktin seviyeleri hipofiz bezi denen hormaon organından MR da görülen 6 mm lik adenom denen kitleden fazla hormon üretiliyor. İlaçla tedavi mikündür ve takip gerekir. Tabi diğer hipofiz hormonları açısından değerlendirmek gerekebilir . Endokrinoloji uzmanına gitmenizi tavsiye ederim . Sağlıkla kalın

30 Haziran 2018 11:22