KG
Soru Sahibi
10 Şubat 2014 02:44

kafam karışık

Benim Sayfam / Sorularım /Detay SORULARIM Cevap Bekleyen (2) Cevaplanmış (0) Kapatılan Sorular (0) İptal Edilmiş (0) SORU Görkem KARABULUT 24 Yaşında Çanakkale / Üniversite Öğrencisi kafam karışık*** *** **:18 hocam mrb, yaşım 23, çanakkalede oturuyorum. 24 mayıs 2013 tarihinde halısahada sakatlandım. MR çekindim ve ön çapraz ağ kopuğu çıktı. çanakkale ön çapraz bağ ameliyatı yapılmıyormuş bende memleketim olan eskişehire gittim, osman gazi tıp fakültesine MR sonuçlarımı gösterdim fakat beğenmediler MR ı.. bizim aletlerimizle çekinmen lazım dediler tekrar MR çekindim ve onda da ön çapraz bağ kopuğu çıktı.. sonuç olarak 19 aralıkta ön çapraz bağ ameliyatına girdim osmangazi tıp fakültesinde.. fakat ameliyattan çıktıktan sonra durum farklıydı, doktor bana ön çapraz bağların kopmamış gevşemiş dedi, ayrıca menüsküsüm yırtılmış menüsküsümün %30 unu almışlar, kıkırdak yumuşaması varmış ve birde doğuştan perde varmış dizimde onu almışlar.. şimdi benim sorularım şunlar; 1- 2 tane MR çekindim ön çapraz bağ kopuğu çıktı fakat ameliyat sonrası kopmadığını esnediğini öğrendik, böyle bir durum olabilir mi? MR sonuçları yanlış olabilir mi? 2- doğuştan perde varmış dizimde bu nasıl bişey, alınmasının zararı var mıdı? 3- kırkırdağım yumuşamış eski haline nasıl döndürebilirim? 4- futbol hastasıyım hocam, tekrar halısahalara dönebilecek miyim, ve ne kadar bir süre içinde tam olarak halısahalara dönebilirim? 5- dizime buz uyguluyorum, fakat bi ara buzu fazla tuttum ve soğuk ısırması oluştu sanırım, dizimde küçük bir parça mor olarak kaldı, tam olarak mor değilde böyle kahverengi leke gibi bişey kaldı, 3 haftadır geçmiyor, bi çaresi var mıdır? cevaplarınız benim için çok önemli hocam şimdiden çok teşekkür ederim.. SAYGILAR

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Tatari
Ortopedi ve Travmatoloji

MR genellikle yırtık olduğunu gösterir ve yanılmaz. Perde belki plika dediğimiz bantlar olabilir. Kıkırdaktaki yumuşama eski haline dönmez ve çok ta önemli bir şey değildir. Tekrar sahalara dönmeyi sizi değerlendirmeden söyleyemem.

14 Şubat 2014 13:55