GC
Soru Sahibi
24 Ocak 2019 23:29

Kadın hastalıkları

Endoserviks kürtaj biyopsi yapıldı. Klinik ön tanı: anormal uterus ve vajina kanamaları, diğer. Makroskopi: endoservikal küretaj kayıtlı olarak gönderilmiş. Yaklaşık olayak 0.2cm çapında kirli beyaz-açık kahverengi renkli mukoid görünümlü 1 adet doku parçasının tamamı 1K. Probe küretaj kayıtlı olarak gönderilmiş. Yaklaşık olarak 8 cc hacminde kahverengi renkli küretaj materyalidir. Tamamı 4K (2A-2D) Mikroskopi: 1) Endoservijal küretaj kayıtlı materyalden hazırlanan kesitlerde, materyalin mukoid materyal içinde gözlenen bir kaç endoservikal epitel fragmanı ve polimorfonükleer lökosit kümelerinden ibaret olduğu izlenmiştir. Epitel-epitel altı alan içeren endoservikal doku ve transformasyon zonu izlenmemiştir. 2) probe küretaj kayıtlı materyalden hazırlanan kesitlerde, kan-fibrin kitleleri içinde endometrial polip fragmanları, az miktarda proliferatif faz değişiklikleri gözlenen endometrial doku fragmanı ve bir kaç yüzeysel endoservikal doku fragmanı izlenmiştir. Tanı: 1) Mukoid materyal içinde endoservikal epitel fragmanları, lütfen mikroskopik tarifi okuyunuz, servis uteri, endoservikal küretaj 2) -Endometrial polip fragmanları -poliferatif endometrum -yüzeyel endoservikal doku fragmanları Endometrium, probe küretaj Tanı (ICD-0) Histolojik 01- neoplastik olmayan histopatolojik tanılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ayşe Darama
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Merhaba muayene ile birlikte raporu değerlendirmek daha uygun

25 Ocak 2019 17:33