US
Soru Sahibi
11 Nisan 2012 15:03

iştahsızlık

merhaba Hale Hn, 4,5 yaşında bir kızım var ve yemek konusunda çok sıkıntılıyız.yemek masası işkence yeri oldu ikimiz içinde.sevdiği bir kaç çorba ve ketçaplı makarna dışında hiçbir şey yemek istemiyor.sebze yemeklerini çiğnemeden ağzından atıyor kusmaya çalışıyor.ıspanak gibi yapraklı sebzeleri de robotla püre haline getirerek zar zor yedirebiliyoruz.beslenme sorunlarına bağlı olarak sürekli kabız oluyor kakasını yapmak istemiyor.eminim ki düzenli yemek yedirebilsem kabızlık sorunumuz kalmıcaktır. iştah sorunumuz en üst sınırda diyebilirim yemek vermezsek günlerce aç kalabilir ki biz en fazla 2 gün dayanabildik bişey yediremeyince gene sevdiği çorbadan yapmak zorunda kaldık.doktorlar aç bırakın yiyecektir diyor ama maalesef sonuç alamıyoruz.lütfen yardımcı olun psikolojik olarak çökmek üzereyim şuan 6,5 aylık hamileyim ve kızım kardeşinin gelişiyle bu durumun daha kötü olmasından korkuyorum.desteğinize ve önerilerinize çok ihtiyacımız var.şimdiden sonsuz teşekkürler saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hale Yener
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Seher hanım merhaba. İştahsızlık gerçekten anneler için çok yıpratıcı.bir sorun. Bunun fiziksel veya psikolojik nedenleri olabilir.Çocuğun muayene edilip gerekirse anemi veya enfeksiyon gibi nedenleri araştırmak için tahlilleri yapılabilir. Bu yaşta bir çocuk ilgi çekmek için de bazen bunu kullanabilir. .Bir psikologla da konuşturup böyle bir nedeni var mı araştırılabilir. Kendinizi çok üzmeyin.Sonuçta yemek yiyebilecek yaşta.Sağlıklı günler dilerim.

12 Nisan 2012 16:08