AD
Soru Sahibi
11 Mart 2015 20:29

İştahsızlık

Merhaba Doktor Bey, Benim 9 aylık bir kızım var,2.600 gr. olarak doğdu.anne sütü 40.günden sonra azaldı,5.ayda tamamen bitti.ilk aylarda 700 ile 1000 gr. arası kilo alırken sonraları sınırda kilo aldı.son iki ayda toplam 800 gr. almış. Şu an kilosu 6.800 gr. şu ana kadar birkaç marka mama denedik, yemeye istekli olduğu biri olmadı.5.aydan itibaren yoğurt,meyve püresi, sebze çorbası, yumurta yedirmeye çalıştık.sadece ikişer hafta yedikten sonra tamamiyle ek gıdayı bıraktı.3-4 saatte bir mama alırken sonrasında bu ara 5-6 saati buldu.zaten genel olarak iştahsız bir bebekti ama son iki haftadır sağlığı yerinde olduğu halde sabah 200 cc mama yiyor,ikinci öğünü geceyi buluyor.bu arada ev yemeğinden parmakla ancak 1 tatlı kaşığı kadar yedirebiliyoruz,gece olmadan mamayı kesinlikle almıyor.ilk dişini 10 gün önce çıkardı.8-10 saatte bir beslenmesi bizi endişelendiriyor ama çocuk doktoru kan tahlillerinde bir sıkıntı olmadığını söyledi. Gelişiminden, sağlığından ve bu iştahsızlıktan kaynaklı oluşabilecek bir rahatsızlıktan endişeliyiz.bize bu konuda neler önerirsiniz? Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sağlıklı olup az yiyen bebekler olabileceği gibi iştahsızlık çölyak hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu ve reflü gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Görmeden daha fazla bir şey söyleyemem...

13 Mart 2015 07:04