ÇS
Soru Sahibi
31 Ocak 2019 21:30

ishal sorunu

Merhaba hocam, 8 aydır ishal sorunu yaşıyorum. Bu süreçte zayıfladım ama ciddi bir zayıflama değil. ..Bu sorun nedeniyle 2 kere hastaneye gittim kan tahlili, idrar ve gaita tahlili yapıldı fakat hiçbir sorunun olmadığı söylenildi. Endoskopi istendi fakat randevu tarihim gelmedi henüz. .. Bu arada çölyak olma ihtimalim var mı? Neden 8 aydır bu sorunu yaşıyor olabilirim ? ...22 yaşındayım.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Emrah Barışan
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba suzan hanım 8 aydır ishal sorununuz varsa size kolonoskopi de yapılması gerekiyor.Kronik ishal özellikle genç yaşlarda tabii ki çölyak olabilir ama patoloji sonuçlarını beklemek gerekiyor patoloji sonucunuzla tekrar görüşürüz geçmiş olsun

1 Şubat 2019 21:13
ÇS
Soru Sahibi

Hayırlı günler hocam çok teşekkür ederim ...patoloji sonuçlarım geldi size şöyle yazayım sonuçları; Anti endomisyom IgA -Negatif :6.90 Doku transglutaminaz IgA - Negatif : 0.95 Anti HCV ,Anti HIV , Hbs Ag değerleri de negatif. Hocam bu arada nadiren mide bulantim oluyor ve bazen bulantı boğazıma kadar çıkıp tekrar geri gidiyor bu bulantı su bile olabiliyor .. Boyun ile omuz arasinda şişen lenflerde var. Bunun da ishal ile alakalı bir durum olma olasılığı var mı hocam ? Şunu da sorayım hocam 8 ay boyunca ishal sorunu yaşayan genç hastayla karşılaştıniz mi hiç?

4 Şubat 2019 13:32
Uzm. Dr. Emrah Barışan
Dahiliye - İç Hastalıkları

Suzan hanım geçmiş olsun evet çölyak görünmüyor sonuçlarınızda bu süreçten sonra yapılması gereken kolonoskopi işlemi bu işlemi yaptıktan sonra tekrar yazabilirsiniz. Ama genç hastalarımızda uzun süreli ishal şikayetleri görüyoruz ve bunların çoğu irritable barsak sendromu dediğimiz bir hastalığa bağlı fakat bunu diyebilmemiz için de kolonoskopinin temiz olması gerekiyor

4 Şubat 2019 14:45