GE
Soru Sahibi
12 Kasım 2018 16:14

Intestinal metaplazi

Hocam,1 hafta onceki endeskopimde;kronik atofik gastrit, atrofi +/+++ ve intestinal metaplazi ++/+++ ciktidemir ,b12 surekli düşük.1.5 sene once bunlar yoktu.hp yok digerleri (-)cikti.atrofi ve metaplazinin derecesi ne oluyor bu durumda?baktigimda bunun tehlikeli oldugu yaziyor.nasil beslenmeli?ne yapmaliyim?ayrica reflumde var.lutfen yanitlarsaniz memnen olurum.tsk

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Hakan Alagözlü
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Helikobacter pilori mikrobu midenizde kronik atrofik gastrit yapmış. Hatta bir sonraki aşama olan intestinal metaplazi oluşmuş.Hatta atrofik gastritte birlikte görülen B12 eksikliği de ortaya çıkmış. Artık mideniz bu nedenle asit çok az üretiyor. Asit olmayınca proteini sindirim enzim aktive olamaz ve hazımsızlık başlar. Gastroenteroloji uzmanı tarafından takipte olmanızda fayda var.

3 Aralık 2018 20:50
GE
Soru Sahibi

Yanıtınız içün tşk ederim Hakan bey ,sizce beslenme düzeni ne olmalı? Vaktinizi almazsam bilgilendirebilir misiniz?tşk ederim

4 Aralık 2018 10:28
Prof. Dr. Hakan Alagözlü
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

İntestinal metaplazide beslenme durumu; Ateşle direk temas eden gıdalardan uzak durun. Mangala maruz kalmış et gibi...Bunun dışında sigara ve alkol alınmamalı. Limon, portakal gibi narenciyelerden bol tüketilmeli.Mideyi ekşitecek diye korkmayın. Çünkü zaten atrofiye bağlı mide asidi düşük seviyede. C vitamini çok faydalı. Gereksiz Ağrı kesici kullanmamalı mide yapısını midede atrofi varken daha kolay bozar.

12 Aralık 2018 21:20
GE
Soru Sahibi

Cok tsk ederim?

13 Aralık 2018 00:13
Prof. Dr. Hakan Alagözlü
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun...

16 Aralık 2018 17:14