GH
Soru Sahibi
11 Kasım 2023 02:28

İnsülin direnci

Merhaba. Ben bugün bir kan tahlili yaptırdım ve sonuçta insülin değerim 23,7 (referans aralığı 2,6-24,9) akş 101 (referans aralığı *** *** **) homa-ir 5,91 çıkmış. Seker hastası miyim insülin direnci mi var acaba

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasin Baki Baydaş
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Kan şekeriniz normal sınırlar içerisinde. 100 ün altında olmasını daha çok tercih ederiz. Ama insülin direnciniz mevcut. Bunun için diyetisyen ile görüşüp bir diyete başlamanızda fayda var. Spor yapmanız da gerekiyor. Fazla kilonuz var ise ideal kilonuza düşmemizi öneriyorum. İlaç tedavisi de kullanılabilir. Tabi muayene edip tetkikler ile değerlendirmek ona göre karar vermek gerekir. Geçmiş olsun.

11 Kasım 2023 08:48