KK
Soru Sahibi
6 Ekim 2018 16:34

İnsülin allerjisi

Dr. Bey iyi günler, Ben 10 yıldır şeker hastasıyım.53 yaşındayım. insilin vuruluyorum ve düzenli bir şekilde haplarımı içiyorum. Ancak İnsülin ve ilaçlarımı içtikten 1 saat sonra çok terliyorum. Terlerimden çok rahatsız oluyorum. Ve özellikle koltuk altlarım ve boğazımın derisi birbirine ter etkisi ile yapışınca çok huylanıyorum ve allerji oluyorum. Terimi çok siliyorum ve hala huylanıyorum. Aynı zamanda psikolojimi bozuyor.Bu rahatsızlığım 5 yıldan bu yana oldu. Daha önceleri allerji olmuyordum.Terden Rahatsız olmamak için NEURONTİNE 500 MG. İçiyorum ve beni çok rahatlatıyor Sorularım Şunlardır: 1- Acaba NEURONTİNE 600 MG. Devamlı kullanırsam bana zararı veya yan etkisi olurmu? 2- Bu hap zararlı ise yani yan etkileri varsa, bana önerebileceğiniz etkisi olmayan başka bir ilaç varmı? 3- 3-Bu terlemeden huylanmamam ve rahatsız olamamak için neler yapmalıyım. 4- Saygılarımla. 5- Nizami Uzun

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba. Aslında bu soru doğrudan psikiyatriyi ilgilendiren bir soru değil. İnsülin sonrası terleme olması kan şekerinizde ani düşmelere bağlı olabilir bu açıdan bir endokrinoloji Uzmanı ile görüşmeniz yerinde olacaktır. Neurontini kullanım amacınız doğru değil. Diyabete bağlı bir nöropati veya otonomik disfonksiyon gelişmediyse bu ilacı amacı dışında kullanıyorsunuz demektir. Neurontini uzun süre kullanmanız bağımlılık yapabilir. Sizi rahatlatması bir süredir kullanıyor olmanız ve bu ilaca karşı bir miktar psikolojik bağımlılık geliştirmiş olmanızdan kaynaklanabilir. Terleme bazen normal bile olsa hastalar belirli bir süre sonra bu durumu takıntı haline getirebiliyorlar. Bu bağlamda bakacak olursak Endokrinoloji- Nöroloji- Psikiyatri uzmanları tarafından değerlendirildikten sonra tedavinizin düzenlenmesi uygun olacaktır. Saygılarımla

6 Ekim 2018 18:24
KK
Soru Sahibi

Hocam selamun aleykum. cevabınız için teşekkür ederim. Benim şikayetim terlemek değil. Şikayetim,ben terlediğim zaman rahatsız oluyorum .Açıkcası terlediğim zaman terin etkilerini hissetmek istemiyorum.Neurontinin bağımlısı değilim,2 günde yarım hap olmak şartıyla sadece 15 gün kullandım. Başımız ağrıdığında nasıl ağrı kesici içiyorsak ve ağrıyı hissetmiyorsak bende neurpntini içtiğim zaman terimin rahatsız edici etkilerini hisstmiyorum. Mesela;bazı insanlar başaksı limon yerken çok rahatsız oluyorlar. Bende aynen onlar gibiyim. Terlediğim zaman ve terimin yapıştığı zaman o kadar rahatsız oluyorum ki cinlerim başıma toplanıyor günde en az 10 defa banyo yapıyorum Acaba bu durum psikolojikmi diye düşündüm Ben 10 yıllık şeker hastasıyım ve bu durum bende sadece 5 yıldır var.

7 Ekim 2018 09:34

Terlemenin sizi bu kadar rahatsız ediyor olması psikolojik olabilir. Neurontini endikasyon dışında kullanıyorsunuz. Bu da uzun sürede size yan etkiler oluşturur.Terlemenin sizi rahatsız edici etkisinden kurtulmak için psikiyatriste başvurmanız iyi olacaktır. Geçmiş olsun

7 Ekim 2018 09:41
Doç. Dr. Fatih Kayhan
Doç. Dr. Fatih Kayhan Psikiyatri

Yazar toplam 28 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Muayene ücreti Doç. Dr. Fatih Kayhan
Online muayene Doç. Dr. Fatih Kayhan
Düşünceler.... Doç. Dr. Fatih Kayhan
Unutkanliksorusu Doç. Dr. Fatih Kayhan
Aripa kullanma Doç. Dr. Fatih Kayhan
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube