ÇM
Soru Sahibi
13 Aralık 2021 20:56

inmemiş testis

Değerli hocam oğlum iki kere inmemiş testis ameliyatı geçirdi. Ancak dışarıdan bakıldığında testislerin torbada olmadığı izlenimi var. Çocuğumuzun gelecekte kısırlık ya da testis kanseri gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimali bizi korkutmaktadır. Ne önerirsiniz?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Can Taneli
Prof. Dr. Can Taneli
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Merhaba, Testislerinin indirilmesi için iki ameliyat geçirmiş olması yumurtasının karın içinden güçlükle yerine indirilmeye çalışıldığının bir göstergesidir. Testisler biraz yukarıda (yüksek skrotal denilir) kalsa bile ben ücüncü ameliyatı yapmamayı tercih ederim. Üçüncü kez ameliyat çok zor olur ve bazen fayda yerine zararı olur. Bu ameliyatlar çocuk yaşlılığında kanser olmasın ve kısırlık sorunu olmasın diye yapılır. Yumurtaları yerinde olanlarda yani ameliyat olmayanlarda bile kanser ve kısırlık sorunu yaşanabilir. Kimse kanser yada kısırlık olmayacak yada olacak diyemez.

17 Aralık 2021 14:50
ÇM
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim sağolun hocam. Bizler de üçüncü bir ameliyat durumuna sıcak bakmıyoruz. Diğer taraftan da zamanında niye müdahale etmedik gibi bir pişmanlık da yaşamak istemiyoruz. En son yapılan ultrason sonucu ve elle yapılan kontroller de sağ testisin torbaya indirilebilindiği ancak sol testisin ele geldiği fakat torbaya indirilemediği doktor tarafından tespit edilmiştir. Bu durum için ne önerirsiniz hocam. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar kolay gelsin hocam....

17 Aralık 2021 15:29
Prof. Dr. Can Taneli
Prof. Dr. Can Taneli
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Merhaba, İki adet organlarda bir testisin yerinde olması çocuğun normal gelişimi için yeterlidir Tek böbrekle yaşanır (tek kulak tek göz vs gibi )Tek yumurtasının torbada olması çocuğun normal erkek olarak gelişimi (sakal bıyık ) ve normal cinsel yaşamı ve çocuğunun olması için teorik olarak yeterlidir. Torbaya indirilemeyen sol testisin teorik olarak yaşlandığında kanser gelişmesi ihtimalinde yumurtanın aşırı büyümesi ve sert, ağrısız kitle oluşturması durumunda kasık kanalında olduğundan fark edilebilecek bir yerde olması nedeniyle büyük bir risk oluşturmayacağını düşünüyorum.

17 Aralık 2021 16:58
Prof. Dr. Can Taneli
Prof. Dr. Can Taneli Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Yazar toplam 105 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Lazer tas kirma Prof. Dr. Can Taneli
inmemiş testis Prof. Dr. Can Taneli
İdrar tahlili Prof. Dr. Can Taneli
Penis başında kırmızı nokta Prof. Dr. Can Taneli
Torsiyon sinir... Prof. Dr. Can Taneli
Çocuk Ürolojisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. İbrahim Buldu Çocuk Ürolojisi
Op. Dr. Emrah Topbaş Çocuk Ürolojisi
Prof. Dr. Tayfun Oktar Çocuk Ürolojisi
Prof. Dr. Semih Ayan Çocuk Ürolojisi
Prof. Dr. Koray Ağras Çocuk Ürolojisi
Facebook Twitter Instagram Youtube