ÇE
Soru Sahibi
12 Temmuz 2018 15:58

İletişim ve konuşma

Sayın doktor hanım merhaba. Benim 49 aylık kız yeğenim var. 8 aylıkken anne kelimesini söyleyebiliyordu fakat 8.ayında kalça çıkıklığı ameliyatı oldu. Sonrasında 3 ay alçı 3 ay da mekanik bir cihazla bacakları sabitleştirildi. Bu süreçte sadece el ve ayaklarını hareket ettirdi. Şuan yürüyebiliyor fakat konuşma ve farklı şeylere kapalı. Konuşmuyor bazen öğrettiğimiz kelimeleri kendince söylüyor aferin şunu da söyle dediğimizde gözlerini kapatıp parmaklarını ağzına sokup öylece duruyor. Sayı saymayı öğretmeye çalışıyorum yine aynı tepki. Öğrenmek veya söyleneni yapmak istemiyor. Gen testlerine kadar yaptırdık bazı hekimler otizm olabileceğini söylediler özel eğitime gönderdik orada da çok zorlandı bazı şeyleri zorlayarak öğrettiler fakat yaşıtlarıyla ilgilenmiyor farklı bir şey yapmak istemiyor. Yardımınıza ihtiyacımız var.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Otizm olabileceğiniz söylediler ve özel eğitim aldık diyorsunuz. O zaman bu konuda bir değerlendirme ve planlama yapmak gerekiyor. Bu konuda çocuğun tam gelişim düzeyini ve tanısını bilerek, değerlendirerek bir eğitim planlaması yapmak gerekir. Çocuğu görüp değerlendirmeden bu çok zor. Özel eğitime devam etmeniz kesin gerekli. Bu konuda çok sabırlı olmak, sevgi dolu olmak ilk koşuldur. Yeğeninize sevgiler.

25 Temmuz 2018 12:56