ÖP
Soru Sahibi
27 Şubat 2019 23:10

İletişim sorunu

Merhabalar hocam kizim 6 yaşinda iki yildir anaokuluna gidiyor içine kapanik kimseyle iletişim kurmuyor öğretmeniyle bile bir yil boyunca evet hayir disinda konusmadi okulda neler yaptiğini neler yasadiğini eve gelip anlatmiyor.cok endiselerim var ne yapmaliyim.tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Öncelikle kızınızı tanımadan ve değerlendirmeden onu gözlemlemeden bu soruya cevap vermek çok uygun olmayacaktır. Fakat öncelikle sınıfta rahatlaması ve doğal olması için öğretmeninin yapabileceği çok şey var. Okulda neler yaşadığını evde anlatmayabilir. Her çocuk farklıdır. Sınıf arkadaşları ile dışarıdada görüştürebilir ve bir program yapabilirsiniz. Öğretmeni ile bir plan yapıp, kızınıza bazı sorumluluklar ve görevler verilmesini isteyebilirsiniz. Bazen zorunlu iletişimler normal iletişimin başlangıcı olabilirler. Bir sabah öğretmeninden izin alarak sınıfta dağıtması için minicik sürprizler göndereblirsiniz. Bu bir stikır bile olabilir. Yani çok ucuz ama çocukların çok seveceği şeylerdir. Böylece öğrenciler ile arasında farklı bir bağ olacak ve karşılıklı kabullenişleri iletişimi kolaylaştıracaktır. Buna benzeyen küçük ama önemli noktalar iletişimi kolaylaştırır. Birde sınıfta diğerlerinden farklı bir konumda olmasın. Kendisini kötü hissedeceği bir durum olmasın. Bazen dolabında herkesin resminin olup onun olmaması gibi küçük ayrıntılar bile çocukları etkileyebilir. BU boyuttada değerlendiriniz. Kızınıza sevgiler.

6 Mart 2019 09:39