KF
Soru Sahibi
24 Eylül 2012 14:55

iletişim kuramıyorum

Hocam merhaba ben 6.Sınıftan beri iletişim konusunda sıkıntı yaşıyorum.(Nedenini 5.sınıftan sonra taşınmamıza bağlıyorum çünkü apartmana taşınmıştık ve ben okul açılana kadar yaklaşık 3-4 ay evden dışarı çıkmamıştım)Şuan lise 3.Sınıftayım ve 6.Sınıftan beri hiç kız arkadaşım olmadı.4-5 erkek arkadaşım oldu. Okullar açıldı ve ben yeni bir sınıfa düştüm ayrıca ilk defa dershaneye yazıldım ve tanımadığım kişilerle bir aradayım.Dershane açılalı 4 hafta oldu ve ben hala bir arkadaş bile edinemedim.Ailem hiç kız arkadaşım olmadığını biliyor ve edinmem için bana telkinlerde bulunuyorlar ama benim hiç erkek arkadaşım dostum yok.Sürekli başkalarının benden üstün olduğunu düşünüyorum,toplum içinde hata yaptığımda aşırı bir kızarma ve terleme oluyor neredeyse 6 yıldır okuyorum uzun süren bir arkadaşlığım olmadı ve bu durum artık beni üzüyor düzelmek istiyorum. Bazen boşa yaşadığımı düşünüyorum ve ölmek istiyorum.Ailemin haberi olmadan düzelebilir miym çünkü aileme psikoloğa gitmek istyorm diyemem

1 cevap
Cevaplar (1)

merhaba furkancım; bu duyguları yaşayan birçok kişi var tabiki , yani kendisine uygun bir arkadaş bulmakta zorlanan, herkesin birbirinden farklı özellikleri vardır , ne sen başkaları gibi olabilirsin ne de onlar senin gibi , bu nednele kendini çevrendeki kişilerle kıyaslamamalı ve diğerlerinin senden üstün olduğunu düşünmemelisin , bu düşünce gerginliğini ortaya çıkarıyor ve ortaya çıkan gerginlik hissi ile bu tur ortamlara girmekten kaçıyorsun , bu durumu ortadan kaldırmak için ne özelliklerin olursa olsun kendini her ortamda sunabilmeli, diğerlerinin senin hakkında ne düşüneceğini veya seni onaylayıp onaylamayacağını önemsememelisin, bunun için ufak çabalar göster ve bu çabalarını zamanla arttırdığında kendini daha iyi hissettiğini görebilirsiniz, ilişkiler konusunda neler yapman gerektiği ile ilgili olarak bir uzmanla elbette görüşebilirsin, ailele bu durumu paylaşmanda hiçbir sakınca yok sadece ilişkiler ( kız - erkek - arkadaşlar - yetişkinlerle ) ile ilgili ufak bir yönlendirme alacağın uzmanın sana sosyal ilişkilerinle ilgili yardımcı olacak , ailen de sana yardımcı olmak isteyecektir, sağlıklı gunler

25 Eylül 2012 23:48