KF
Soru Sahibi
21 Kasım 2023 01:35

İLAÇLI MR (BEYİN KANAMASI)

Hocam iyi calışmalar dilerim biliyorum annem 63 yasında bir ay önce bas ağrısı ile hastaneye gitti ve 5 gün yogun bakım olmak üzere 10 gün hastanede kaldı.20 gün sonra detaylı emar çektirdik hocam yorumlayabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim. Sağda temporal lobda aksiyel planda boyutları 77x36 mm ölçülen T1AG ve T2AG hiperintens geç subakut dönem parankimal hematom izlenmiştir. Hematom çevresinde temporal lobda hafif vazojenik ödem mevcuttur. Her iki lateral ventrikül atrofik hafif genişleme izlenmiştir. Her iki tarafta frontoparietal beyaz cevherde kronik iskemik gliotik odaklar izlenmiştir. Post kontrast çalışmada parankimal hematom T1A da hiperintens olduğundan dolayı kontrastlanma hakkında yorum yapılamamıştır. Diğer alanlarda patolojik kontrastlanma izlenmemiştir. Dural sinüsler açıktır.Kavernöz sinüsler simetrik ve açıktır.Pontoserebellar açı sisternaları simetrik, normal genişliktedir.Sellar, parasellar yapılar normaldir.Orbital yapılar normaldir.Kranioservikal bileşke normaldir. Hastanızın KRANİAL MR ANGİOGRAFİ incelemesinde : Her iki vertebral arter, baziler arter, süperior serebellar ve posterior serebral arterler ile ana dalları normal kalibrasyonda izlenmekte olup patenttir. Her iki ana karotid arter distal kesimi, eksternal karotid arterler, internal karotid arterlerin servikal, petröz, kavernöz ve supraklinoid parçaları, anterior ve orta serebral arter ile ana dalları normal kalibrasyonda değerlendirilmiş olup patenttir. Willis poligonunu oluşturan arteriel yapılar, MCA de santral dalları ve ACA normal kontur ve kalibrasyonda olup anevrizmatik dilatasyon yada stenotik segment izlenmemektedir. SONUÇ: Normal sınırlarda KRANİAL MR ANGİOGRAFİ incelemesi Hastanızın KONTRASTLI SERVİKAL MRG incelemesinde: Gadovist 7.5 ml flk kullanılmıştır. Servikal lordoz normal izlendi. Disklerde hidrasyon kaybına bağlı sinyal kayıpları izlendi. C3 korpusunda hemangiom ile uyumlu nodüler sinyal artışı izlendi. C3-C4 intervertebral disk konturu, faset eklemler ve intervertebral foramen genişlikleri normaldir.C4-C5 intervertebral disk konturu, faset eklemler ve intervertebral foramen genişlikleri normaldir. C5-C6 düzeyinde bulging ve santral disk protrüzyonu izlenmiştir. Tekal kese basılıdır. Anteriorda disk osteofitik dejeneratif kompleks izlenmiştir. C6-C7 intervertebral disk konturu, faset eklemler ve intervertebral foramen genişlikleri normaldir.Servikal spinal kord boyut ve intensitesi normaldir. Tiroid bez boyutları artmış olup iç yapısı heterojendir. USG inceleme önerilir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bunlar oldukça ciddi ifadeler, bir beyin cerrahi hocasına gidin.

21 Kasım 2023 14:25
KF
Soru Sahibi

Peki hocam tedavi ile düzelir mi ?

21 Kasım 2023 17:35
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

En azından daha kötü şeyler olması önlenir.

21 Kasım 2023 19:14