.Z
Soru Sahibi
30 Haziran 2018 08:50

İlaçların Böbreklere etkisi hakkında

Hocam, Bilgi amaçlı size sorum on yıldan beri Kronik Böbrek yetmezlğim var. Şu anda orta düzeyde 3 yıl önce sadece Libalaks 10 gr.ile Lavman yaparak Gastroenteronoloji önerisi ile Rektosigmoidoskopi yaptırmıştım. O zaman Kreatin ve diğer değerlerde bir artış olmadı. Şimdi Kolonoskopi önerildi Pegdin Toza 4 litre su karıştırarak ağızdan ve 2 adet Libalaks 10 gr. Aşağıdan Lavman ile birlikte yapmam istendi Gast.uzmanı bunların Böbreklere zararı olmaz yinde Nefrolojiden görüş almamı istedi. Yaşım 58 bir gün ishal kalmak ve Pegdin Toz ile birlikte Libalaksın Böbreklerime olumsuz bir etkisi olurmu?Bu konuda nasıl bir öneri ve tavsiyeneniz olabilir. İyi çalışmlar dilerim.

0
1 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Ziyaretçi, Pegdin'de polietilen glikol mevcut. Böbreklere bir zararı yok. Size ilacın prospektüs bilgisinden bir bölüm paylaşıyorum : " Böbrek yetmezliği olan hastalar üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışmalar, PEGDİN kullanımının bu hastalar tarafından iyi tolere edildiğini göstermiştir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanımına ilişkin bilgi yoktur.". Bu bilgiye göre, Pegdin kullanmımına bir engel yoktur. Bu ilacı kullanırken günlük sıvı alımınızı 1 litre artırmalısınız. İyi günler.

30 Haziran 2018 12:52
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Ziyaretçi, Pegdin'de polietilen glikol mevcut. Böbreklere bir zararı yok. Size ilacın prospektüs bilgisinden bir bölüm paylaşıyorum : " Böbrek yetmezliği olan hastalar üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışmalar, PEGDİN kullanımının bu hastalar tarafından iyi tolere edildiğini göstermiştir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanımına ilişkin bilgi yoktur.". Bu bilgiye göre, Pegdin kullanımına bir engel yoktur. Bu ilacı kullanırken günlük sıvı alımınızı 1 litre artırmalısınız. İyi günler.

30 Haziran 2018 12:53
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Yazar toplam 343 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kronik böbrek yetmezliği Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Gfr değeri yüksekliği Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
idrarda protein Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
seker hastalığı be sertlesme sorunu Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Crp değeri sonucu Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Nefroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube