KS
Soru Sahibi
15 Şubat 2020 21:19

İkiz yabancı uyruklu anne

Merhaba ikiz çocuklarımız var. İki yaşını geçtiler. eşim yabanci. Çocuklarla evde Rusça konuşuyor. Ben Türkçe Rusça karışık konuşuyorum. Çocuklar konuşmaya baslamadilar. Bazı kişiler tek dil konusun diyorlar. Yabancı uyruklu kişilere sordugumda ise çocuk Türkçe'ye alisirsa ruscayi ogrenmek istemediğini söylüyorlar. İyi bir Rusça öğrenmesini istediğim çocuklarım için ne önerirsiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Sedat Korkmaz Sıkça karşılaştığım bir durum söz konusu olduğunu belirtmek isterim. Çift dilde konuşan ailelerde ,çocukların konuşmasında gecikmeler olabiliyor ne yazıkki. Çocuklar 3 yaşına kadar deneyimleyerek ,taklit ederek konuşmayı öğrenirler.Ve şu durumda tek bir dilde iletişim kurmanın doğru olacağını söylemek isterim. Özellikle çocuklarınız için dil seçimi yaparken, onların da ileride sosyal çevreleri ve okul hayatları olacağını unutmayalım. İkinci dili 3 yaşından sonra yine öğrenebilirler. Dil gelişiminde gecikmeler devam etmesi halinde bir uzman rehberliğinde ilerlemenin faydalı olacağına inanıyorum. Sağlıcakla kalın...

16 Şubat 2020 20:50