BM
Soru Sahibi
18 Temmuz 2013 15:11

iğne

merhaba doktor hanım benim bir sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim benim 9 aylık kızımına kan testi yaptırdık ve b12 si düşük çıktı bizde 5 hafta haftada bir gün yardım doz b12 iğnesi olduk şimdi tekrar kan vermemiz gerekiyor ama kızım ilk kan verdiğimizde kolıundan 4 tüp kan alındığı ve damarın bulunmasında zorlanıldığı için çok ağladı.şimdi b12 sine baktırmak için kan verirken damardan mı parmaktan mı topuktanmı kan verdirmeliyiz daha az canı yansın diye.hangi yöntem daha az acı verir.ogunden beri kızımda doktor fobisi oldu kilosuna bakılacaksa bile çok ağlıyor.birde kızamık aşısı 1 yaşındayken yaptırılıyordu sağlık ocağından 9 aylıkkenb yapalım dediler farklı bir doktorda 10 aylıkken yaptırın dedi sizce nezaman uygundur kızamık aşısı için yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayça Aslan Kıykım
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

B12 için maalesef parmak ucu ve topuk kanı yeterli olmaz Damardan venöz kan alınması lazım Ancak çok acil vermeniz de gerekmiyor Kızamık vakalarının sayısı son 2 senedir ülkemizde arttığından 6-12 ay arasında bir zaman diliminde tek doz aşı takvimine eklendi 1 yaşında yapılan kızamık-kızamıkçık-kabakulak üçlü karma aşı Anne karnında çocuğa geçen koruyucu antikorlar kızamık aşısının etkinliğini azaltabiliyor ve 9 aya kadar sürebîliyor Bu nedenden doktorunuz öyle demiş Tabi bu arada kızamığa yakalanmama garantiniz yok Yaptırmanız daha sağlıklı olabilir Karar sizin

19 Temmuz 2013 12:33