KS
Soru Sahibi
17 Eylül 2022 21:09

Idrari tam yapamama

Hocam merhaba. Ben 26 yaşında kadinim ve bekarim. Daha önce çoğu kez jinekolojik kontrol yaptirdim ve bir sorun çıkmadı.Hocam kısa bir sure önce akşam fazla su içtim ve uyudum. Sabah uyandigimda idrarim olmasina ragmen ne yapsam da idrar yapamadim. Bu durum çok ugrasmam sonucu 1 saat içinde düzeldi. Amma o zamandan beri sanki idrar yapma seklim degisti, mesanem tam bosalmiyor hissi var. Idrarı yapiyorum, 10 dakika sonra yine geliyor, hem de hayli fazla şekilde. İdrar yaparken bazen kesiliyor sonra yeniden basliyor. Hocam agustos ayinda bobrek ve mesane kontrolu yaptirmisdim bir sorun yoktu, ne olduysa bu idrar tutulmasi yaşadığım zamandan sonra oldu. Hocam mesanemde kalici bir sorun olusmus ola bilir mi? İdrar yaparken ağrı aci falan hissi yok sadece idrara geç başlama ve idrarin tam bitmemesi ve 5-10 dakika sonra yine gelmesi durumu var. Teşekkür ederim cevap için. Bir de hocam bu durum bobrek yetmezliği yapar mi? Yaparsa ne kadar surede olur?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Öncelikle geçmiş olsun. İdrar yapış şeklinizi anlayabilmek için Üroflow+PVR testi yaptırmanızda yarar var. Böbrek yetmezliği açısında meraklanmayın. Öyle bir risk yok gibi görünüyor. Tekrar geçmiş olsun..

18 Eylül 2022 06:52
KS
Soru Sahibi

Teşekkür ederim cevap için. Peki mesanede idrar kalıyorsa, yani mesane tam boşalmıyorsa kalan idrarın bobrek reflusu yapma riski var mi? Hocam bu ne kadar surede kalici bobrek yetmezligi yapar?

18 Eylül 2022 10:12

İdrar yapış şeklinizi anlayabilmek için Üroflow+PVR testini yaptirmadan bu sorulara dogru sekilde cevap vermek mumkun degil. O nedenle testinizi yaptirirsaniz daha cok yardimci olabilirim

21 Eylül 2022 16:22
Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Prof. Dr. Ahmet Gökçe Üroloji

Yazar toplam 129 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Yanlışlıkla buruna boşalma Prof. Dr. Ahmet Gökçe
CA72-4 Prof. Dr. Ahmet Gökçe
PSA değeri Prof. Dr. Ahmet Gökçe
PSA değeri Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Anti hiv Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Ali Ayrancı
Dr. Ali Ayrancı Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube