KK
Soru Sahibi
14 Nisan 2021 22:53

Idrarda kan

Merhabalar..6 aylik french buldog kopegim in idrar duzeni degisti kesik kesik yapiyor ve tutamiyor bugunde idrardan sonra pedinde kan damlalari grdum hemen veteriner göturdum idrar yolu enfeksiyonu olabilecegini syleyip antibiyotik basladi bunun disinda istahsizlik kusma yok icim hic rahat etmiyor idrarini alipta tahlil yaptiramadim sizce ek ne yapabilirim.Tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Köpeğinize tam idrar tahlili yapılması gerekiyor. Muhtemelen hemorajik sistit tablosu yaşıyor. Köpeklerde bunun en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır. idrardaki bakteriler üreyi parçalar amonyak açığa çıkarırlar ve amonyak alkali olduğu için idrar pHsını yükseltir struvit kristalleri oluşur. Bunun tam tersi idrar pH sının düşmesi durumunda kalsiyum oksalat kristalleri oluşur. Bu kristaller idrar kesesi duvarında enflamasyona neden olur ve kanlı idrar görmenize neden olur. Tavsiyem antibiyotik direnci gelişmemesi için kültür antibiyogram yapılmadan en azından mikroskobik muayene ve strip test yapılmadan ampirik antibiyotik kullanılmamasıdır. Antibiyotik direnci çok önemlidir, antibiyotikler hepimize lazım. Geçmiş olsun.

12 Mayıs 2021 02:33