ÇH
Soru Sahibi
25 Şubat 2021 18:41

İdrar yolu darlığını genişletmek için sonda takımı

3 yıldır idrar yolu darlığı sıkıntısını çekiyorum. Bulunduğum şehirde tıp fakültesi olmadığından ve hastane yetersiz olduğundan aynı tedaviyi kesin sonuç vermeyeceği belli olmasına rağmen 3 4 kere tekrar yapıldım. Ancak sene sonu aralık gibi ameliyat olmama karar verildi gittiği tıp fakültesinde fakat ameliyatım birkaç nedenden ertelendi ve şimdi hastane ameliyatları durdurduğu için ameliyat olamıyorum. Uroflowmetri sonucumda tekrar darlık çıkmıştı ve böylece ameliyat olacağıma karar verildi ama dediğim gibi ameliyat olamadım. Ameliyat olamadığım için her ne kadar istemesem de sonda taktırmak istiyorum 1 haftalık. En son 1.5 yıl önce sistoskopi olduktan sonra sonda takılmıştı ve 6 gün sonra çıkarılmıştı. 1 yıl kadar bir sorun yaşamadım ama tekrar daralma başladı. Yarın devlet hastanesinde doktora randevum var. Her ne kadar idrarımı yapabiliyor olsam da 1 dakikadan fazla sürüyor yani darlık olduğu aşikar. Doktordan rica etsem sonda takar mı ? Alternatif çözüm yolları nelerdir ya da ? Darlığımı biraz olsun açtırıp 1.5 yıl daha rahat olmak istiyorum sonra özelde ameliyat olacağım zaten.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Çok geçmiş olsun öncelikle. Eğer Retrograd Üretrografi (penis ucundan ilaç verilerek çekilen bir röntgen) filminizi WhatsApp üzerinden ulaştırabilir iseniz yardımcı olmaya çalışırım. Sağlıklı günler.

25 Şubat 2021 22:28
ÇH
Soru Sahibi

Maalesef doktor bey. 2 kere ilaçlı MR, 2 kere de sistoskopi yapıldı fakat ikisi de tıp fakültesinde oldu. Sonuçların hiçbiri elimde değil. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz icin. Bugun randevum var, doktorumla bir görüşeyim sondayı uygun görürse takar herhalde.

26 Şubat 2021 08:24

Çok geçmiş olsun selamlar.

26 Şubat 2021 09:29
ÇH
Soru Sahibi

Doktor bey durumdan haberdar etmek için yazmak istedim. Silikon sonda takıldı. Doktorum bunlar 1 hafta da kalabilir 2 ay da kalabilir ne zaman istersen gel cikartalim dedi. Uzun süre kalmasının bir faydası olur mu acaba ? Tekrar daralır muhtemelen ama daralma süresini uzatır mı ?

27 Şubat 2021 10:50

Çok geçmiş olsun. Bulunduğunuz merkezde doktor beyin tavsiyelerine uymanız en uygundur. Sağlıklı günler dilerim.

1 Mart 2021 14:50
Doç. Dr. Özer Ural Çakıcı
Doç. Dr. Özer Ural Çakıcı Üroloji

Yazar toplam 98 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Peniste yırtılma Doç. Dr. Özer Ural Çakıcı
Dışkı ve İdrar Doç. Dr. Özer Ural Çakıcı
Sık idrar, boşaltırken zevk alamama Doç. Dr. Özer Ural Çakıcı
Lifta 5 Mg Doç. Dr. Özer Ural Çakıcı
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube