DK
Soru Sahibi
23 Haziran 2019 17:19

İDRAR AZLIĞI

Sayın hocam sizden daha öncede bir konu hakkında bilgi almıştım. Bu kez yine böbrek odaklı bir sorum olacak..55 yaşındayım..MS/İBS/Fibomiyalji teşhisi konmuştu.. Yeterli sıvı içtiğim halde özellikle mevsimsel olarak idrar miktarı ve wc çıkma sayısı çok değişken..Kışın çok daha az terlerken idrar fazla ve rahat geliyor..Yaz günleri ise özellkle gece müthiş terlemelerin yanı sıra yeterli sıvı aldığım halde maalesef idrar sıklığı ve miktarı çok azalıyor..Son 5-6 yıldır bu şekilde..Nefroloji ve ürolojide her türlü tetkikler yapıldı (bahis konusu testlerde +/- yönlerde çok az oynamalar olsa bile..ki protein kaçağı 450 mg/gün..kreatin 0,9..kan ve idrarde üre normal..kan ürik asit yıllardan beri hep 7,2 civarı..ultrasonda sol böbrekte küçük bir kist ve sağ böbrekte 16 mm taş..ki taş idrarın normal seviyerlerde olduğu dönemlerde bile vardı ..taşın kaliks içinde olduğu ve bu sıkıntıya neden lamayacağı söylendi..) neticede bu sıkıntıya neden olacak şeylerin olmadığı hep ifade edildi.Sayın hocam idrar çıkışı normal olmayınca daha doğrusu idrar oluşmayınca nefesime kadar etkileniyorum enerjim gidiyor..Düşünsenize sabah 8 den itibaren bir sürü ortalama 2 litre bir şey içmenize rağmen ortalama 8/9 saat sonra tuvalete gidebiliyorsunuz, onunda miktarı çok değişken..Her türlü diyetide (glüten,laktoz,maya,sarımsak,soğan vs) denedim ama olmuyor..Sadece idrar sorunu çözüldüğü an performans,enerji olarak bile olumlu yönde değişiyorum neşem yerine geliyor, kilom azalıyor, gaz ,şişkinlik kalmıyor, vücutta özellikle karın kısmım yapışıyor ..Sizden psikolog gibi yardım istediğimin de farkındayım çünkü doktor görüşmelerinde hele polikliniklerde bu kadar dert anlatamıyorum.Sayın hocam ; bu anlatımlar doğrultusunda içtiğim sıvı böbreklere gelmeden vücudu özellikle ter ile terk Edebilirmi..Böbreklerde sizce buna neden olabilecek bir anomali gözüküyormu..( vücutta ödem oluşmadığını söyleyebilirim..) Teşekkür ederim ..İyi çalışmalar dilerim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mukadder Ayşe Bilgiç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Kenan Bey, vücutta ödem oluşmadığını belirtmişsiniz ancak yine de muayene ile özellikle akciğerlere bakmak lazım. Buna göre EKO ile kalbe ait bir problem var mı değerlendirmek gerekebilir. Tuzu azaltır ve suyu artırısanız idrar çıkışı kolaylaşacaktır. Geçmiş olsun....

2 Temmuz 2019 10:36