TR
Soru Sahibi
25 Ekim 2018 18:28

huzursuz bağırsak sendromu

merhaba can bey ismim ramazan ben ibs hastasayım Gastroenteroloji uzmanı bir doktora 45 gün önce muayene oldum ve daha öncede kolonoskopi yaptırdım bu doktora sonuç temiz çıktı ve ayrıca gaita ve kan testi yaptı ve sonuçlar temiz çıktı . ve bunun sonucunda huzursuz bağırsak sendromu olduğuma karar verdi ve bana bu ilaçları 1 ay kullan ve sonra kontrole gelmemi söyledi ilaçlar şunlar duspatalin retard ve tranko buskas ilaçlarını verdi bu ilaçları kullandım ama bir düzelme olmadı bende ilaçlar bittikten sonra biraz ilaç kullanmadan ki durumumu gözlemledim arada çok fark yok gibi yine zaman zaman olan karın ağrıları karında şişkinlik hissi ve tuvaletim var hissi devam ediyor bazen günde 2-3 kere tuvalete gittigim zamanlar oluyor bu durum beni huzursuz ediyor acaba sizin bir öneriniz varmı bu rahatsızlıkla ile ilgili yapmam ve yapmam gereken seyler varmıdır

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. İ. Can Çiftçi
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Fitoterapi

Selamlar, huzursuz bağırsak sendromu birden fazla neden ile ortaya çıkabilecek bir hastalık. Özellikle İBS hastalarında SİBO, kronik kandidiazis ve teşhis edilemeyen parazit enfeksiyonlarından şüpheleniriz. Dolayısıyla gastroenterologunuz ile bu durumlara yoğunlaşmalı, düşük FODMAP diyeti uygulamalı ve sindirimi desteklemelisiniz.

2 Aralık 2018 12:48