ih
Soru Sahibi
14 Aralık 2021 23:35

hocam sürekli kalp korkusu var

hocam merhaba, 24 yasında erkegim boy 178 kilo 98den son 2 ayda 84e düstüm. 1 yıl önce ani göğüs ağrılarım basladı, giderek sıklığı arttı. birer eko ve efor testim temiz çıktı. kardyolog psikolojk dedi. ailede kalp var babam 47 yasında ilk krizini, 2 ay önce 54 yasında 2. krizini atlattı. Ağrılarım babamın 2. krizinden sonra hiç geçmemeye başladı. gün boyunca sürekli ama sürekli kalp krizi korkusuyla yaşıyorum. sürekli kendimi dinliyorum. göğsümün tam ortasında oluyor ağrı, son 5-6 gündür ağrı kesildi aynı noktada baskı hissediyorum. kesinlikle bir yere yayılmıyor ama göğüs ağrım kesiliyor az sonra sol koltuk altım batıyor, o kesiliyor sol elim karıncalanıyor. her ay en az bir kez kalp krizi geçiyorum sanıp acile gidiyorum ekg trop ckmb temiz çıkıyor dönüyorum. mideden olabilir diye haftaya endoskopi olacağım. merdiven ve yokuşları süratle çıkabiliyorum. ama çıktıktan sonra azıcık nefesim daralır gibi oluyor. sizce kalpten korkmalı mıyım? sabahları da halsiz uyanıyorum.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Öncelikle geçmiş olsun. Anlattığınız şikayetler daha çok panik atağa benziyor ancak değerlendirmenizi tekrar yapmak gerek. Aile öyküsü olması sebebiyle yeniden tüm işlemler yapıldıktan sonra net konuşabilirim. Kısa süre icinde lütfen tekrar bir kardiyoloji uzmanına randevu alarak muayene olun.

15 Aralık 2021 11:25
ih
Soru Sahibi

hocam eko bu yıl 25 mayısta, efor ise henüz 11 ekimde çekilip temiz çıktı. yazdığım mesajdan dolayı daha eski anlamış olabilirsiniz. yine de tekrar eko ve efor testi yaptırıp öyle mi psikiyatriye gideyim? teşekkürler.

16 Aralık 2021 23:17

Merhaba tekrar. Eğer yeni tarihiyse öncelikle psikiyatriye gidip kardiyolojiye daha sonra kontrole gelebilirsiniz. Ancak burada kısa süreli yazılan bilgilerle hakkınızda yorum yapmak doğru değil.

20 Aralık 2021 08:37
ih
Soru Sahibi

Hocam tesekkur ederim, son bir sorum olacakti. Ailecek covid testimiz pozitif cikti, grip gibi geciriyoruz 2.gundeyiz su an. Pihti riskine karsi coraspin kullanmaya baslayalim mi? Baslamamizi onerirseniz ne kadar sure kullanalim? Babam zaten endokrin kullaniyor. Diger aile fertleri olarak bizler de coraspin kullanalim diye dusunduk ama bir uzmana soralim dedik. Tesekkur ederim

21 Aralık 2021 21:32

Merhaba soruyu iş yoğunluğumdan çok geç görmüşüm.Donemedigim için kusura bakmayin

8 Şubat 2022 18:10
Uzm. Dr. Ezgi Mert Yaşa
Uzm. Dr. Ezgi Mert Yaşa Kardiyoloji

Yazar toplam 11 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
hocam sürekli kalp korkusu var Uzm. Dr. Ezgi Mert Yaşa
xeralto ilaç kullanımı Uzm. Dr. Ezgi Mert Yaşa
Kalbimde büyüme var Uzm. Dr. Ezgi Mert Yaşa
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube