Nm
Soru Sahibi
22 Ocak 2021 00:25

Hocam lütfen bana yardım edin kisirlastirma korkusu

Hocam merhaba ben kızımı kısırlaştırmak istiyorum şuan 2 yaşında 3 yaşına giricek mayısta ancak korkuyorum ya çıkamaz da kalırsa masada diye lütfen yardımcı olun bana yorumlarınıza baktım gerçekten güzel yakın olsa gelmek isterdim ama çok uzaktayım ilçede yaşıyorum 2 3 veteriner var herhangi bir veteriner yapabilir mi acaba kan tahlili yapmiyolarmis sadece kilosuna yaşına uygun yapıyolar gerçekten çok korkuyorum ona birşey olur diye korkmalımiyim ve her veteriner yapabilir mi gerçekten yardım edin nolur

1 cevap
Cevaplar (1)

Kısırlaştırma ameliyatı basit bir ameliyat olsada genel anestezi altında yapıldığı için anestezinin komplikasyonları olabilir. Kan tahlili yapılmadan bir kedinin operasyona alınması çok büyük bir risk taşır. Hemogram ve biyokimya değerlerine mutlaka bakılmalı. Kedinizde pıhtılaşma bozukluğu olabilir , enfeksiyon bağışıklık düşüklüğü olabilir, anemisi var ise anestezide oksijen sıkıntısı çekebilir, böbrek ve karaciğer değerleri yüksek ise ameliyat yada sonrası böbrek veya karaciğer yetmezliği şekillenebilir. Nasıl ki tıp hekimleri bizleri kan tahlili yapmadan bir batın operasyonuna almıyorsa, hayvanlarında alınmaması lazım. Kan alıp köpük kutu ve buz aküsü ile veteriner tahlil Laboratuvarlarına yada hemogram biyokimya bakan bir kliniğe yollayabilirler. Ben şahsen gözü kapalı araç kullanmam kan tahlilleri yapılmayan bir kediyi genel anesteziye alıp batın operasyonu yapmak gözü kapalı araç kullanmak gibidir. Geçmiş olsun sağlıklı günler diliyorum.

22 Ocak 2021 11:31