gm
Soru Sahibi
22 Şubat 2024 12:50

Hocam bu sonuçlarım neyi ifade ediyor

Hocam geçmişteki kan tahlili sonuçlarım bu şekilde çıktı. Bu sonuçlar neyi gösteriyor Haziran 2023'te arka arkaya şiddetli kalp teklemeleri, yüksek nabız, sırt ağrısı, göğüs ağrısı şikayetleriyle acile gittim. Saatlerce acilde yattım, aralıklarla benden kan tahlili aldılar. Bu sürede 2-3 defa EKG çekildi normal dediler, o EKG'lere. Oradaki kan sonuçlarım bu şekilde çıktı. TROPONİN T değerim neden bu şekilde yüksek çıkmış ve sonraki ölçülen iki TROPONİN T değerlerim normal görüldüğü üzere. (Kan sonuçlarımın ölçümünde hiçbir hata yokmuş. Yani Gerçek değerlerim bunlarmış.) Kalp krizi mi geçirmişim. Veya kalbim herhangi bir şekilde hasarlanmış mı. TROPONİN T değeri neden normalden yüksek çıkar. Bu sonuçların ciddiyeti nedir. Bu soruların cevaplarını öğrenmek istiyorum. Aylardır bu soruların cevabını arıyorum Birkaç ay önceki Kreatin kinaz değerlerim de bu şekilde çıktı. Aynı gün içinde, aynı hastanede 2 farklı polikliniğe kan tahlili verdim. Aynı kan değerlerini istemişler. Kreatin kinazlar bu şekilde çok yüksek çıktı. Bunun anlamı nedir hocam. Bu kan tahlilleri de hatasızmış. Bu Kreatin kinaz kalbimden dolayı mı yüksek çıkmış. Ve kalbime ne olmuş da bu şekilde çıkmış 53 kilo, 22 yaşında, 177 cm boyunda erkeğim. Hiçbir sporla ilgilenmiyorum. Hareketsiz bir yaşamım var çünkü nabzım her zaman 100'ün üzerinde, her işimi yapmakta güçlük çekiyorum. 2 adım atsam nabzım 120'nin üzerine çıkıyor. Devamlı bir nefes darlığı, çok halsizlik var. Birçok defa nabzım 180'in üzerine çıktı. Birçok defa EKG'lerim SVT ve ATRİYAL FİBRİLASYON çıktı. Ve hala bunlar devam ediyor Hiçbir kalp ilacı kullanmıyorum. Anne ve baba tarafımdan da birçok kişide kalp hastalığı var. Örneğin dedem 54 yaşında kalpten vefat etmişti

5 cevap
Cevaplar (5)

Bu kadar şikayetiniz var, ritim bozukluğu yaşamışsınız kardiyolojiye muayene oldunuz mu? Ekrana attığınız sonuçlarda kalp enzimleriniz(CKMB-Troponin) normal, Kreatin kinaz kas enzimi aynı zamanda, kas hastalığınız varsa yüksek çıkabilir, hareketsiz yaşantınız varsa efor kapasiteniz düşük olduğundan çarpıntınız olabilir, Amfizem tarzı akciğer hastalıkları da söylediğiniz şikayetlere neden olabilir, Detayli bir kalp ve akciğer muayenesi olmanız gerekir.

27 Şubat 2024 14:13
gm
Soru Sahibi

Hocam ben 6 tane tahlil fotoğrafı gönderdim size aslında. Ama sadece 1 tanesi gitmiş galiba size. Sanırım maksimum 1 fotoğraf ekleniyor buradaki foto yükleme sisteminde. Bir yanlışlık olmuş. Tekrar değerlendirebilir misiniz, değerli görüşlerinize ihtiyacım var Tahlillerimin tüm fotolarını aşağıya ekledim; (Troponin yüksekliği ve diğer her şey burada hocam) 1. Sıradaki foto https://i.hizliresim.com/qtz14sy.jpg 2. Sıradaki foto https://i.hizliresim.com/b9cn3py.jpg 3. Sıradaki foto https://i.hizliresim.com/jttilv2.jpg 4. Sıradaki foto https://i.hizliresim.com/noj6zh9.jpg 5. Sıradaki foto https://i.hizliresim.com/n1onis7.jpg 6. Sıradaki foto https://i.hizliresim.com/j6yqmhp.jpg Bu arada hiçbir kas hastalığım yok hocam. Kreatin kinazın bu denli yüksek çıkması normal mi. Neden böyle çıkmış. Ve aynı şekilde troponin neden bu miktarda

27 Şubat 2024 23:37

Sistem resimleri açmıyor maalesef, siz fiziksel olarak bulunduğunuz yerde bir kardiyolog arkadaşa görünün tekrar

28 Şubat 2024 11:24
gm
Soru Sahibi

Zaten birden fazla kez görünmüştüm hocam. EKO sonucum şöyle çıktı: EF%60 AY MİN İŞLEM SIRASINDA TAŞİKARDİ MEVCUT TY MİN SPAB:35mmHg . Bu sonucun anlamı nedir tam olarak? Ve bu çıkan SPAB değeri benim Pulmoner Hipertansiyon hastası olduğumu mu gösteriyor

28 Şubat 2024 18:46

Bu değerler genel olarak iyi, minimal yükseklik var ama bu değerle pulmoner hipertansiyon demek doğru değil

1 Mart 2024 10:04
gm
Soru Sahibi

Tekrardan merhaba iyi günler hocam. Dün efor testine girdim. Ancak çok az yürüdükten sonra nefes darlığı yaşadım ve kötüleştim daha Efor Testinin başlarında. Sonra ortadaki butona basıp durdurum koşu bandını. Buradaki Efor EKG anormal midir. Çizgiler düzensiz gibi gözüküyor. Ve anormallik varsa bunun anlamı nedir. Burada Atriyal Fibrilasyon isimli ritim bozukluğu mu var. Resmi buraya ekledim, bir sorun yaşanırsa diye ayrıca şu linke de ekledim. Link: https://i.hizliresim.com/phfx2js.jpg

26 Mart 2024 21:34

Yüklediğiniz herhangi bir dosya görünmüyor bende en doğru bilgiyi muayene olduğunuz doktor arkadaştan alırsınız.

27 Mart 2024 09:58
gm
Soru Sahibi

Hocam benim geçmişte (Haziran 2023) HS Troponin T isimli kan değerim 22,9 çıktı acilde. Referans aralığı 3-14 olmasına rağmen bu şekilde yüksek çıktı o gün. Ve acildeki doktorum bunun üzerine bende kalp krizi şüphesinin olduğunu söyledi. Sonrasında o gün benden 2 sefer daha Troponin için kan aldılar. Onların da ilki 6,24 ve ikincisi 5,68 şeklinde çıktı, yani referans aralığında çıktı. Yani normal çıktı. Hayatımda sadece 1 kez Troponinim yüksek çıktı ve o da bu bahsettiğim 22,9 olan değer. Benim o gün kalbimde hasar mı oluşmuş, bu yükseklik bunu mu ifade etmektedir. Bunun cevabını kesin ve net olarak öğrenmek istiyorum. Çünkü fiziksel olarak bulunduğum yerde her zaman eksik ve üstünkörü bilgilendirmeler yapılıyor. Çok zor durumdayım uzun zamandır hocam

31 Mart 2024 02:17

Aynı gün bakılan diğer iki değeriniz normalse ilk anormal değerin çok anlamı yok(hem çokaz yüksek hem de laboratuvar hatası da olabilir)

1 Nisan 2024 10:32