Öİ
Soru Sahibi
23 Eylül 2015 03:27

Hocam Allah rızası için yorumlar mısınız?

Merhabalar hocam. 50 yaşındaki anneme meme kanseri teşhisi konup 3 eylülde ameliyat edildi kitle ve koltukaltı lenfleri alındı. Gelen patoloji raporunun konsey değerlendirmesine göre kemoterapi+radyoterapi verilmesi gerektiği söylendi. Kemoterapinin yan etkileri ortada ve gerçekten çok tedirginiz ne yapmamız gerektiği konusunda.Patoloji raporundaki ayrıntılar şöyle: Tümörün en büyük çapı: 1,8*1,5*1,5 boyutlarındadır. Histolojik grade: 2(2-2-2). İn situ duktal karsinoma:Var,%10-15. Duktal in situ ca grade:High. Duktal in situ ca nekroz:Var. Duktal in situ ca pattern:Solid,komedo,kribriform. İntraduktal yayılım:Yok. Tümör nekrozu:Yok. Lenfatik invazyon:Var. Perinöral invazyon:Var. Mikrodamar dansitesi:Hafif. Lenfosit infiltrasyonu:Hafif. ÖSTROJEN EKSPRESYON ŞİDDETİ: +3/3(POZİTİF). PROGESTERON:0/3(NEGATİF) C-ERB-B2(HER2/NEU): 0/3(NEGATİF). Kİ-67 proliferasyon indeksi ortalama %15 bulunmuştur. E-cadherin (+) bulunmuştur. Ayrıca annem 4 sene önce falan cerrahi yolla menopoza girmiştir. Hocam sizce tedavi şekli doğru mudur? Allah rızası için yorumlarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Meme kanserinde evreleme ve takiben tedavi plani yapilir. Konsey degerlebdirmesi sonucu tedavi karari verilmis. Yapilanlar dogru. Ayrica kemoterapi yararini ogrenmek isterseniz genomik testlerden de yararlanilabilir. Gecmis olsun

23 Eylül 2015 06:49