RR
Soru Sahibi
25 Şubat 2021 15:49

Hipoekoik nodül

Hocam öyle ciddi hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen , biraz çarpıntım biraz halsizlik ve saç dökülme sorunum vardı. Tüm tetkikleri yaptırdım d vitaminim 6 çıktı bir de tiroit usg gireyim dedim. Rutin kontrol için. Kan tahlillerinde tsh, t4, t3 hepsi normal yıllardır da referans araliklarinda çıkıyor. 24 yaşında bir kadınım bu arada. Dün ultrason sonucum aynen şu şekil çıktı : sağ lob üst lob anteriorunda içerisinde milimetrik kistik açıklıklar bulunan silik sınırlı 7.5 x 3 mm boyutunda hipoekoik nodüler görünüm izlenmiştir. Sadece bu çıktı diğer şeyler normal. Hocam kendi doktorum hemen biyopsiye gönderdi, ultrason çeken radyoloğum hiç gerek yok bir sorun yok dedi ultrasonla takipte kalalım dedi biyopsi günü almadım. Tabi ben çok tedirgin oldum korktum başka bir doktora gösterdim m, doktorun bir tane olduğu icin biyopsiye göndermiş dedi, radyolog ne diyorsa odur dedi o bakıyor ekrandan bir sorun olsa söyler falan dedi. Kanser olma ihtimalim var mı? Silik sınırlı olması bir adet olması ve hipoekoik olmasi kesin kanseri çıkarabilir mi? Ve radyolog ultrason çekerken kanser olma ihtimalini anlayabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erol Bolu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Ultrasonu görmek lazım ama kistik 7.5 mm nodül için koşup gidip ince iğne aspirasyon biyopsisi gerekli değil diye düşünürüm. 4-6 ay sonra bir kez daha Tiroid US ile bir endokrinoloji Uzmanına muayene olun. Geçmiş olsun

26 Şubat 2021 11:18