YS
Soru Sahibi
31 Mart 2023 01:37

Helikobakter pilori

Hocam benim endoskopi raporumda helikobakter pilori görülmediği yazıyordu ama ben var olduğunu düşünüyorum çünkü hem B12 hem demir ve d vitamini eksikliklerim hem de gül hastalığım olması ki gül hastalığının nedenlerinde helikobakter pilori deniyor ilk aşamada bu sebeplerden ötürü bakteri olduğunu ve endoskopide yanlış sonuç çıkmış olabileceğini düşünüyorum. Endoskopiden önceki gün x-m diet çözeltiler icmistim kolonoskopi de olacağım için bundan dolayı yanlış sonuç olabilir mi bilmiyorum ya da sadece antrum bölgesinden 3 doku parçası alinmisti, tek bölgeden alınması da yanlış sonuç vermiş olabilir diye düşündüm. Helikobakter pilori tedavi edilmezse kötü sonuçlar doguruyormus şu an sadece antral gastritim var ama çok korkuyorum ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum. Tesekkur ederim

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Helikobakter için en değerli test endoskopik biopsidir, burada bir şey çıkmadığına göre merak etmemize gerek yok. Bazan biopside bile hp tespit edilemediği oluyor ama tekrar yaptırmanıza gerek yok. Ayrıca x-m diet böyle bir şey yapmaz. Bahsettiğiniz hastaliklar çoliak hastalığından da olabilir. 1 ay gibi bir süre glutensiz diet denemenizi öneririm.

31 Mart 2023 15:40
YS
Soru Sahibi

Endoskopiden dört gün önce bı hafta boyunca antibiyotik kullanmistim çünkü boğaz enfeksiyonum vardı. Antibiyotik kullaniminin yalancı negatif sonuç çıkardığını duydum helikobakter testinde, bu doğru mu?

31 Mart 2023 17:14
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Antibiotik bakteriyi öldürdüğü için negatif çıkabilir, ama böylece tedavi de olmuş olur.

31 Mart 2023 19:15
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 578 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kolumda morarma Op. Dr. Can Türek
Göğüsteki karma yapılar Op. Dr. Can Türek
LDH yüksekliği Op. Dr. Can Türek
LDH yüksekliği Op. Dr. Can Türek
Endoskopi sonucu Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Cengiz Kaya
Op. Dr. Cengiz Kaya Genel Cerrahi
Doç. Dr. Ömer Engin
Doç. Dr. Ömer Engin Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube