kr
Soru Sahibi
30 Eylül 2015 19:36

halluks valgus ayakkabı giyme

Merhaba doktor bey iyi bayramlar, ben halluks valgus ameliyatı oldum turan tekniğiyle bugün 31. Gün kontrole gittim henüz kaynaşmamış 20 gün daha basmamam gerektiğini söyledi. Ayakkabı ya izin verdi ne tarz bir ayakkabı giyebilirim kaynamadigi için bir sıtıntı olur mu ayrılır mi kemik, topuklu ayakkabı ya yasak dedi fakat botum 4-5 cm topuklu 5-6 ay sonra iyilesince giyebilir miyim ? Giysem bu hastalık tekrarlar mı? Özel günlerde kısa süreli topuklu gitsem sorun olur mu ? Cevapları çok merak ediyorum şimdiden tesekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Nikola Azar
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Turan ameliyatı sonrası kaynamada bir problem beklenmez. Geniş burunlu ve düz (max 2cm topuklu) ayakkabı kullanmanızı öneririm. Deformitenin tekrarlama riski her zaman vardır, ancak uygun ayakkabı kullanımı riski azaltacaktır. İyileşme sonrası, özel günlerde bir kaç saat topuklu ayakkabı kullanabilirsiniz ama yine de çok yüksek olmamasına ve mümkünse geniş burunlu olmasına dikkat edin. Geçmiş olsun Yrd.Doç.Dr.Nikola Azar

1 Ekim 2015 12:24