.Z
Soru Sahibi
21 Mayıs 2019 12:28

Hafif bilirubin yüksekliği

Hocam merhaba , yaklaşık 3 hafta önce düşük yaptım . Ayrıca haşimato hastasıyım . Rutin kontroller için gerekli kan tahlıllerimi yaptırdım . Elisa hormanlaro karaciğer değerleri ALT , AST , GGT değerleri ve diğer tüm kan değerlerim normal . Sadece total bilirubin ve indirekt bilirubin değerleri hafif yüksek çıktı . Referans aralıklarına göre değerler şu şekilde; Total bilirubin sonuç : 1.27 referans aralığı 0.2-1.2 , indirekt bilirubin sonuç : 1.08 referans aralığı 0.1- 1.0 direkt bilirubin değeri normal çıktı . Bu sonuçlara göre endişe edilecek herhangi bir sorun varmıdır ? Tedavi yöntemi nedir ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın , Karaciğer tetkiklerinde yükseklik olmadan bilirubin değerlerinde yükseklik olması sıklıkla açlıkla ilişkilidir. Bazı bilirubin metabolizmasında görevli enzimlerin doğuştan az olması nedeniyle özellikle açlık, hastalık veya yorgunluk süreçlerinde bilirubin değerleri yüksek saptanabilir. Sizin durumunuzda da bu şekilde olmuş olması muhtemel ve büyük olasılıkla önemli bir sorun göstergesi değil. Ancak yine de bir İç Hastalıkları Uzmanı ve onun da gerek görmesi halinde bir Gastroenteroloji uzmanının süreci takip edip, belli bir süre sonra tetkikleri tekrarlaması yerinde olabilir.

29 Mayıs 2019 09:53